Veri Gazeteciliği Eğitim Programı Başvuruları Başladı!

Gazeteciler Cemiyetinin İrlanda Büyükelçiliği finansmanıyla yürüttüğü Veri Gazeteciliği Eğitim Programı başvurulara açıldı.

18.10.2021
367
Veri Gazeteciliği Eğitim Programı Başvuruları Başladı!

Proje hem küresel hem de ulusal düzeyde bağımsız medya ve serbest gazetecilik faaliyetleri için  veri gazeteciliğinin önemi konusunda genç gazeteciler arasında farkındalık yaratmanın yanı sıra, somut, kanıta dayalı ve doğrulanabilir haberler üretmelerini sağlamak amacıyla gazetecilerin dijital araçlara ve yazılımlara aşinalıklarını artırmak için tasarlandı.

Eğitim *senkron ve *asenkron eğitimlerden oluşacak. Senkron eğitim Zoom platformu üzerinden gerçekleşecek. Asenkron eğitimler ise Gazeteciler Cemiyeti E-Öğrenme Platformu’nda katılımcıların erişimine açılacak. Eğitimleri katılımcıların tamamlanması için iki hafta süre tanınacak ve eğitim sonunda her katılımcıdan hazırlanan rehbere göre eğitimde öğrenilen bilgiler ışığında haber üretmeleri beklenecek. Hazırlanan haber için her katılımcıya proje kapsamında telif ödemesi yapılacaktır. Ayrıca eğitim süresince katılımcılara ihtiyaca yönelik bireysel danışmanlık verilecektir.

Hedefler

Veri kazıma ve veri edinme: Verinin bir web siteden kazınıp e-tablolara aktarılması (Excel, CVS), kamuya açık verilere ulaşma ve manuel veri hazırlama yöntemleri ele alınacak. 

Veri Temizleme ve Analiz: Sahip olduğumuz verilerin modellemesi yapılacak , verilerden pivot veya özet tabloların hazırlanması ve edinilen veriler dijital araçlar tarafından yorumlanabilir hale getirilecek.

Görselleştirme ve Sunum: Veriler bilgilendirici ve ilgi çekici bir şekilde dijital araçlar yardımıyla görselleştirilecek. 

Metodoloji

Karma E-Öğrenme Uygulaması (Senkron ve Asenkron) Her eğitim modülü ile ilgili canlı soru/cevap oturumları düzenlenecek. Eğitimler; canlı zoom oturumları, kısa eğitim videoları, okuma listeleri, faydalı bağlantılar, ödevler, uygulamalı atölyelerden oluşacak.

Programa 30 gazeteci seçilecektir. Katılımcılar doldurdukları başvuru formu üzerinden belirlenecek olup, başvuru yapan herkese e-posta üzerinden başvuru sonucu iletilecek. Katılımcılar belirlenirken, cinsiyet ve bölge dağılımına dikkat edilecek. Eğitimi tamamlayan katılımcılara eğitim sonunda katılım sertifikası verilecek.

Hedef Kitle: En az orta düzeyde İngilizce bilen veya İngilizce dijital araçları kullanma kapasitesine sahip, temel excel bilgisine sahip genç gazeteciler.

Başvuru için  https://forms.gle/r5VnE4oWxyFSDtcM6 linkte yer alan formun doldurulması yeterlidir.

Son başvuru tarihi: 29 Ekim 2021

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.