Vali Yavuz, “İş ve İstihdam Üretmek İsteyen Her İşadamının Emrindeyim”

14.03.2019
353
Vali Yavuz, “İş ve İstihdam Üretmek İsteyen Her İşadamının Emrindeyim”
Vali Seddar Yavuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 21 Ocak 2019 tarihinde TOBB Ekonomi Şurası’nda başlatılan Maliye ve Ekonomi Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından desteklenen “İstihdam Seferberliği 2019” programı kapsamında, “Burası Ordu Burada İş Var” sloganıyla düzenlenen ve yeni teşvik programlarının tanıtıldığı bilgilendirme toplantısına katıldı.
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılan toplantıya Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Vali Yardımcısı Ekrem Yaman, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, OTSO Başkanı Servet Şahin, Ordu Borsa Başkanı Ziver Kahraman, SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay,  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık ve işadamları katıldı.

“Üreten, İstihdam Sağlayan İşverenlerimizi Canı Gönülden Kutluyor, Tebrik Ediyorum”

“İstihdam Seferberliği 2019” programı kapsamında “Burası Ordu Burada İş Var”  sloganıyla yeni teşvik programlarının tanıtıldığı bilgilendirme toplantısında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Dün
yada en çok saygı duyulacak meslek kollarından bir tanesi girişimciliktir. Çünkü, en fazla riski olan, en fazla meşakkatli olan ve en fazla cesaret isteyen işlerden bir tanesidir. Üreten, istihdam sağlayan tüm kesimleri bütün çalıştığımız yerlerde ayrı bir yere koyduğumuzu da bilmenizi isterim. Bu vesileyle bir kez daha bütün işadamlarımızı, bütün işverenlerimizi canı gönülden kutluyor ve hepinizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

 “Günümüzün En Büyük Sorunlarından Bir tanesi İstihdam”

Türkiye’nin, hatta dünyanın en büyük sorunlarından, en çok tartışılan ve en çok üzerinde kafa yorulan konulardan bir tanesinin istihdam olduğunu söyleyen Vali Yavuz, “Teknolojik gelişmelerle beraber artık istihdam daha fazla sorun olmaya başlamıştır. Özellikle kentleşme, modernleşme ve bunun getirdiği teknik cihazlar ve bilimsel gelişmelerle beraber birtakım sorunlarla daha fazla karşı karşıyayız. Bu sadece gelişmekte veya azgelişmiş devletlerin sorunu değil, bizim gibi orta üst gelir grubunu oluşturan ülkelerin de sorunlarından bir tanesidir.  Dolayısıyla buna uygun teşvik paketleri arka arkaya sıralanıyor ve iş ve istihdam üretmeye devam ediyoruz. Türkiye son 16 yılda 3,5 kat civarında büyümüştür. 25 milyar dolar ihracattan, bugün 169 milyar dolar ihracata doğru geldik. Ordu için gayrisafi milli hâsıla hesaplandığında 17 milyar TL civarındadır. Bugün itibariyle Ordu özelinde de çok iyi bir noktaya geldiğimizi söylemek isterim. Tekstil başta olmak üzere, birçok alanda iyi gelişmeler yaşandığını hepimiz biliyoruz. Önümüzdeki süreçte OSB’lerin devreye girmesiyle beraber, 30.000 kişinin OSB’lerde çalıştığı bir Ordu’yu hep beraber inşa etmeliyiz” dedi ve turist sayısı ile ilgili olarak ta şu bilgileri verdi;
“2019 Ocak ayı yabancı turist sayısı, 2018 yılı Ocak ayına göre % 64’lük bir artışla başladı. Bu yıl içerisinde turizmde de önemli bir sıçrama yaşayacağımızı anlıyoruz. Geçen yılı yabancı turist sayısı bakımından % 64 ile kapattık. Bu sene de trendin Ocak ayı itibariyle tekrarlandığını görmek, bizi ziyadesiyle memnun etti.”

“Ordu’da 161.000 Civarında Aktif Sigortalı ve Çalışan Bulunuyor”

“Her bir işadamımızın bu teşviklerle birebir ilgilenmesinin mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Teşviklerle ilgili uzman arkadaşlarımızın daha küçük gruplar halinde sizlere özel seminerler vermeleri önem taşıyor. Bunu gerçekleştirirsek daha verimli bir çalışma yapmış olabiliriz” diyen Vali Yavuz, Ordu’da 161.000 civarında aktif sigortalı ve çalışan bulunduğunu, önümüzdeki günlerde bunun daha fazla artacağını belirterek, “Değerli işadamlarımızın, açıklanan yeni teşviklerden de istifade ederek, istihdam seferberliğine katkı sunacağını ve ilimizin istihdam rakamlarını çok daha yukarı çıkaracağını düşünüyorum. Ordu’nun parlak bir geleceği olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Ordu’yu 10 yıl sonra hayal ettiğim, bir projeksiyon yaptığım zaman, Ordu net bir şekilde Karadeniz’de yıldız gibi parlayan bir şehir haline gelecek. Bununla ilgili en ufak bir tereddüt duymuyorum. Bunu daha kısa sürede başarabilmemiz, işbirliği koordinasyon ve daha fazla bir arada olmaya bağlıdır” şeklinde konuştu.

“İş ve İstihdam Üretmek İsteyen Her İşadamının Emrindeyim”

Bu şehrin valisi olarak, ‘iş ve istihdam üretmek istiyorum’ diyen her işadamının emrinde olduğunun altını özellikle çizen Vali Seddar Yavuz, “İş yapacağım diyen herkese kapımız, gönlümüz açıktır. Yeter ki, bütün kurum ve kuruluşlar elimizden gelen bütün fırsatları onlar için açmaya hazırız. Bizim üretmemiz, teknolojiyi yakalamamız, dünya ile rekabet etmemiz lazım. Bizim, Türkiye, Türk Milleti, al bayrağımız gibi bir derdimiz var. Bu derdi dertlenmek lazım. Ama, üretmeden bu derdin peşinde koşamazsınız. Bütün üreten kesimlerin her zaman hizmetinde, emrinde olmaktan büyük mutluluk duydum. Bu teşviklerden istifade edin, işçi sayısını, istihdamı artıralım ve üretmeye devam edelim. Bu vesileyle, ülkemizde işsizliğin azaltılması ve üretimin artırılması amacıyla yeni teşvik paketini hazırlayarak İstihdam Seferberliğini başlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, programı destekleyen ve uygulayan Bakanlarımıza, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, sanayicilerimize ve iş insanlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek, konuşmasını tamamladı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, konuşmasında Büyükşehir Belediyesi olarak şuanda İŞKUR’da dahil olmak üzere yaklaşık 3.500 kişiye yakın istihdam sağladıklarını söyleyerek, ”Bireysel olarak baktığınızda çok şey ifade etmiyor olabilir ama kurumsal olarak bakınca çok şey ifade ediyor. Bu süreçte en önemlisi Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sıkıntının bertaraf edilebilmesi, geleceğe daha farklı bir hazırlık yapılabilmesi açısından bu seferberlik son derece önem taşıyor. Ülkemizin tüm sathında iş var ve bu işin sahibi de iş adamlarıdır. Bu çerçevede bize düşen bir sorumluluk elbette her zaman vardı bunu yerine getirmeye devam edeceğiz. Ordu 19 ilçesiyle tüm kurumlarıyla bu sisteme katılır. İş aş ve ekmek ürettiğiniz zaman bunun paylaşım noktasında da en büyük hazı, en büyük mutluluğu duyacak olan yine bizleriz” diye konuştu.
OTSO Başkanı Servet Şahin yaptığı konuşmada, “Burası Ordu Burada İş Var” diyoruz. İstihdam demek; bereket demek, iş demek, aş demek. İnşallah ülkemize hayırlı olur. Çünkü, ülkemizde herkes taşın altına elini sokmak zorunda” derken, Borsa Başkanı Ziver Kahraman ise konuşmasında, 2017 yılındaki istihdam seferberliğinde kamu ve özel sektör olarak bir buçuk milyon ilave istihdam sağlandığını hatırlatarak, “Çalışma dünyası için fırsat niteliğindeki bu teşvikleri en etkin biçimde anlatmak ve işverenlerimize tek tek ulaşmak bizlerin görevidir. Bizler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı 365 oda ve Borsalar eşzamanlı olarak istihdam seferberliğine ilişkin tanıtım sürecini başlattık” şeklinde konuştu.
Toplantıda, SGK denetmeni Erkan Minuz ile Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü İsa Kaymak katılımcılara Yeni İstihdama Ücret Desteği, Yeni İstihdamın SGK Prim ve Vergisine Destek, Kısa Çalışma Ödeneği, Asgari Ücret Desteği, Düzenli Ödemeye Devamlı Destek, Kalkınmaya İlave Destek, Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği, İhtiyacınıza Uygun Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek, İlave İstihdam Teşviği konularında katılımcılara detaylı bilgi verirken, işadamları tarafından yöneltilen soruları da yanıtladılar.
Vali Seddar Yavuz, toplantıya katılan sanayici ve iş insanlarından yeni teşvik paketinden yararlanmak suretiyle yapacakları ilave istihdam sözü aldı.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.