Ünyeli Üreticiler Arı Sağlığına İlişkin Bilgilendirildi!

Türkiye’de bal konusunda aroma ve üretim bakımından zirveye oynayan Ordu, bu alandaki eğitim ve uygulama faaliyetlerini sürdürüyor. Ünye Ziraat Odası Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Arı Sağlığı ve Balda Kalıntı” eğitimi toplantısı da bu faaliyetler arasında öne çıkan çalışmalardan biri oldu. Ünye tarım ve üretimin her alanında kendine yer edinen çalışmalara imza atarken yapılan bal konulu toplantılar Ünye’nin bir markasının da bal olduğunu ortaya koyuyor.

20.01.2022
227
Ünyeli Üreticiler Arı Sağlığına İlişkin Bilgilendirildi!

Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Levent Aydın, bu toplantıda bal üreticileriyle buluşarak arıcılığa yönelik çeşitli sunumlar gerçekleştirdi.

Arıcılık yapan vatandaşlara Ünye Ziraat Odası Başkanlığının düzenlemiş olduğu “Arı Sağlığı ve Balda Kalıntı” eğitim toplantısına katılan Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Levent Aydın konuşmacı olarak katılarak arıcılara bilgi verdi.

“Ordu Tek Başına Balkan Ülkelerini Geride Bıraktı!”

Ordu’nun arıcılıkta tek başına balkan ülkelerinin ilerisine geçtiğine vurgu yapan Aydın, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Çin’den sonra dünyada en fazla bal üretimi Türkiye’de gerçekleşiyor. En çok bal üretimi ise Ordu’da yapılıyor. Ordu dünya ülkeleri arasından sıyrılırken tek başına bile sadece balkan ülkelerinden daha fazla miktarda bal üretiyor. Bu üretimin yanı sıra dışarı yapılan satış oranında petekli balın fazlalığı da dikkat çekiyor.

Arı ürünleri ihracatının 2021 yılında 29 milyon dolara çıktığının vurgusunu yapan Aydın, “Üretilen ve satılan bal, kaliteli çam, kekik ve kestane ağaçlarının kendilerine özgü markaları olmalı” şeklinde konuştu.

Programa katılan Ünyeli arıcılara dikkat etmesi gereken noktaları tek tek anlatan Levent Aydın, balda kalite, arı sağlığı, bakımı ve arıcıların merak ettiği soruları örnekler vererek yanıtladı.  Üreticilerin arıcılıkta doğru bilinen yanlışlar yaptığının vurgusunu yaptı.

Program, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Bursa Uludağ Üniversitesi öğretim Görevlisi Levent Aydın, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Ziraat odası Mühendisleri ve çok sayıda arı üreticisinin katılımı ile gerçekleşti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.