Ünye Kent Konseyi’nden “İl Olalım” Hamlesi!

14.01.2022
207
Ünye Kent Konseyi’nden “İl Olalım” Hamlesi!

Konsey Başkanı: “Ünye’nin İl Olma Çalışmalarını Destekliyoruz!”
Ünye Kent Konseyi, yaptığı basın açıklaması ile bir süredir gündemde olan “Ünye İl Olsun” kampanyasına destek verdiklerini belirtti. Bu meseleye yeşil ışık yakan Kent Konseyi Başkanı Mimar Sevindik Diktepe Demir imzalı yapılan yazılı paylaşımda Ünye’nin bir dönem sancakbeyliği yaptığı ve bu durumun il olmak için güçlü bir kanıt olduğu ifade edildi.
TÜİK Verilerine ek olarak, şehrin coğrafi konumu, tarihi ve istekleri de değerlendirilerek yapılan açıklamada, il olmak için haklı sebepleri var olduğu belirtildi.
 
Sivil Toplum Kuruluşlarının başlattığı “Ünye İl Olsun” kampanyasına destek verdiklerini medya mensupları ile paylaşan Ünye Kent Konseyi Başkanlığı, açıklamalarında şu yorumlara yer verdi:
“TÜİK’in ( Türkiye İstatistik Kurumu )  hazırlamış olduğu araştırma ve veri sonuçlarına göre Ünye ilçemizin de il olma kriterlerini sağladığı ilçeler arasında yer alması ile, kentte yaşayanlar ve Sivil Toplum Kuruluşları arasında heyecan yaratan “il olmak istiyoruz” açıklamalarını Ünye Kent Konseyi olarak destekliyoruz.
TÜİK, 2021 yılı Aralık ayında Türkiye’de il olmaya aday 24 ilçeyi; merkez ilçenin bağlı olduğu ile uzaklığı, nüfus büyüklüğü ve sosyo-ekonomik yapı gibi kriterlerini dikkate alarak belirlemiş, Ünye’mizi de il olmaya aday ilçeler arasına dahil etmiştir. Ayrıca Ünye önceki dönemlerde de il olmaya aday ilçeler arasında yer almıştır.
Ünye’nin 1864-1868 yıllarında Sancak Beyliği yapmış olması ve bu unvanı il olmamızı kuvvetlendiren tarihsel kayıtlı bir belgedir.
Ünye’nin coğrafi konumu ve karakteristik özelliklerine bağlı olarak; Tokat – Niksar hattında tarihi ipek yolu bağlantısı dolayısı ile tarihi liman kenti olması, doğal-tarihi-kültürel yapısı ve özellikleri, Karadeniz sahilinde en uzun kumsala sahip kent olması dolayısı ile eriştiği turizm potansiyeli, her yıl artan nüfus oranı ( 2021 yılı nüfusu 130.464 kişiye ulaşmıştır ), Ordu kent merkezine 62 km, Samsun kent merkezine 88 km uzaklıkta olması, ticari faaliyetlerinin canlı olması nedeni ile, her zaman diğer ilçelerle arasındaki farklılığını ortaya çıkarmaktadır. Bu kriterler incelendiğinde Ünye’nin il olma özelliği kendiliğinden ortaya çıkmakta ve bu özellikler adaylığını güçlendirmektedir.
Ancak il olmak için TÜİK’in belirlediği kriterlere ve çalışmalara ek olarak; tüm Sivil Toplum kuruluşları ve ilgili meslek odalarının kendi bünyelerinde, Ünye’nin ve Ünye’ye idari sınır olarak katılması düşünülen ilçe ya da beldelerin geçmiş, mevcut durum ve gelecekle ilgili potansiyel ve düşüncelerinin detaylandırıldığı kısa bir rapor hazırlanması elimizdeki verileri güçlendirecektir. Bir komisyon kurulup tüm bu envanterlerin tek bir rapor haline getirilmesi ve kitap ve cd olarak bastırılıp Ankara’da ve gerekli mercilerde sosyal toplantılarda ve siyasal parti merkezlerinde paylaşılması gerektiğini ve bu sayede Ünye’mizin il olma amacının daha iyi vurgulanacağını ve olumlu bir kamuoyu yaratacağını düşünüyoruz. Ünye Kent Konseyi olarak Ünye’mizin il olmasını destekliyoruz.”
Haber: Talip KOCAKOÇ
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.