http://wannawatches.com/

Ünye Adliyesi’nde Adli Görüşme Odaları Hizmete Açıldı

Adalet Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu “Adli Görüşme Odaları” Ünye Adliyesinde de faaliyet girdi. Bu odalar sayesinde gerginliğe yol açacak veya hassas konularla ilgili davacı, sanık görüşmeleri ve ifade alma işlemleri daha rahat bir ortamda yapılacak.

Ünye Adliyesi’nde Adli Görüşme Odaları Hizmete Açıldı

Adli görüşme odaları vasıtasıyla suç mağdurlarının sanıkla yüz yüze getirilmeyerek uzman desteğinde ifadelerinin alınabilmesine imkanı sağlanacak.

Bu odalar, görüşme yapılacak kişilerin ikincil mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak üzere “Bekleme Odası”, “Görüşme Odası” ve “Gözlem Odası” şeklinde üç odadan oluşan özel alanlar olarak inşa ediliyor.  Ünye Adliyesi de attığı adımla bu odaları bünyesine kazandırmış oldu.

Adli görüşme odalarında Cumhuriyet savcısı, hakim, avukat ya da diğer ilgililer tarafından, görüşme yapılan kişiye anlayabileceği şekilde sorulmak üzere adli görüşmeciye kulaklık vasıtasıyla iletilen soruların adli görüşmeci tarafından sorulduğu, cevapların alındığı ve yapılan bu işlemin yüksek çözünürlüklü kamera ile kayıt altına alındığı bir ortam mevcut.  Bu sayede mağdurun ifade sırasında yüz ve mimikleri de rahatlıkla gözlemlenebiliyor.

Cinsel suçlar başta olmak üzere özellikle hassas soruşturma ve kovuşturmalarda bu odaların kullanılması ile birlikte, adli süreçlerde mağdurların tekrar mağdur olmalarının da önüne geçilmiş olunuyor.

Bu odalarda mağdurlar, uzman psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacıların desteği ile rahat bir ortamda ifadelerini verebilmektedirler.

Artık kırılgan suç mağdurları yaşadıklarını duruşma ortamında, sanık ve diğer kişilerin huzurunda anlatmak durumunda kalmamakta ve kaygılanmadan online duruşma erişimi ile beyanlarını verebilmektedirler.

Daha öncesinde ülke genelinde 110 adliyede kurulu bulunan bu Adli Görüşme Odalarında bugüne kadar 40.000 in üzerinde ifade ve beyan alındı. Adli Görüşme Odaları (AGO) daha çok; mağdur, tanık ve suça sürüklenen çocuklar,  cinsel suç ve aile içi şiddet suçu mağdurları ile diğer kırılgan gruba mensup mağdurlar tarafından kullanılmakta.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.