TÜM İL, İLÇE, BELDE BELEDİYE MECLİS TOPLANTILARINA KORONAVİRÜS ENGELİ

26.03.2020
155
TÜM İL, İLÇE, BELDE BELEDİYE MECLİS TOPLANTILARINA KORONAVİRÜS ENGELİ

Ordu Hıfzıssıhha Meclisi bugün saat 09:00’da Ordu Valisi Seddar YAVUZ Başkanlığı’nda toplanarak, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11. Maddesi, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca bazı kararlar aldı.
“ALINAN KARARLAR;
Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid¬19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Covid¬19 salgınında en temel risk unsuru virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekanlar/alanlardır.
Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için birçok umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.
Yaşanan salgının biran önce engellenmesi, vatandaşlarımızın sağlık güvenliğinin korunması amacıyla; büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin çalışmalarına yönelik aşağıda belirtilen ilave tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür.
Bu kapsamda;
1¬ 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri hükmü uyarınca büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplanmalarının ertelenmesine,
2- Bu süreçte mahalli idarelerin görevlerinin aksatılmaması/devamı için meclisin toplanmasının çok zorunlu olduğu hallerde ilgili mevzuatı çerçevesinde olağanüstü toplantı yapılmasına, gerekli sağlık tedbirlerinin alınması sağlanarak izin verilmesine,
Oy birliği ile karar verilmiştir.”