Seçim Değil Geçim Düşünün

21.06.2021
114
Seçim Değil Geçim Düşünün

Saadet Partisi Ünye İlçe Teşkilatı bugün Ünye Cumhuriyet Meydanında “Seçim Değil Geçim” konulu basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen basın açıklamasında Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, ekonomiye, işsizliğe, ağır vergilere “hayır” diyen herkesle geçim ittifakında buluştuklarını belirterek hükümeti eleştirdi.
Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin,”  “Kıymetli kardeşlerim; ülkemizin, şehrimizin ve insanımızın dertleri her geçen gün katlanmaktadır. Siyasetteki skandallar, ekonomideki beceriksizlikler ve salgın süreci derken insanlarımız adeta patlama noktasına gelmiştir.
İktidardaki arkadaşlar gündemi meşgul etmek ve ekonomik krizi gölgelemek için her geçen gün yeni bir müjde vermeye çalışıyorlar ama kendileri dahi bunlara inanmıyorlar, içten içe gülüyorlar.
Ne siyasette ne de ekonomide artık mızrak çuvala sığmıyor, beceriksizliğin bedeli yanlış politikalarla halkımıza ödetiliyor ve gelecek nesillerimize dahi fatura ediliyor. Biz Saadet Partisi olarak, insanımızın, ülkemizin, devletimizin sorunlarını konuşuyor, iktidarın yanlış politikalarını eleştiriyor ve bunların çözüm yollarını gösteriyoruz.
İktidardaki arkadaşlar ise dertlere derman olmak yerine dertlerden besleniyorlar, onları bilerek büyütüyor ve derinleştiriyorlar. Her geçen gün sayıları artan mazlumlar, mağdurlar ve mahzunlar ordusu, iktidarın tutum ve davranışlarındaki akılsızlığı ve yanlışları gösteriyor.
Bütün bunlar ehliyet ve liyakatin esas alınmadığı bir yönetim anlayışının doğal sonucudur.
Çetelerin ortaya çıkması, mafyanın türemesi, mide bulandırıcı siyaset-medya mafya üçgeninin oluşmasının temel nedeni işte bu yönetim anlayışıdır. Bu anlayışta olanlar ise milletin geçim derdini umursamamaktadır. Yönetme kabiliyetini yitirenler, iyi gün kötü gün demeden vergi toplayanlar, esnafımızı ve topyekûn insanımızı zor günlerinde yalnız bıraktılar. Vatandaşın derdi ile dertlenmeyi külfet görenler, kendi itibarları uğruna milletimizin emeklerini israf ettiler.
Kendileri ve yakınları varlık içinde yüzerken, milyonların geçim derdini görmezden geldiler ve maalesef inatla görmezden, duymazdan gelmeye devam ediyorlar.
“DEVLET OLARAK ZOR GÜNLERDEN GEÇİYORUZ”
Yanlış politikalarında ısrarcı olarak ekonomiyi çıkmaza soktular, insanımızı hayat pahalılığına ve geçim sıkıntısına maruz bıraktılar. İşçiyi, esnafı, memuru, emekliyi dert sahibi yaptılar. Sanayicimizin, çiftçimizin, besicimizin üretim arzusunu kırdılar, bankalara köle yaptılar, faiz lobilerinin ekmeğine yağ sürdüler.
“Devlet olarak zor günlerden geçiyoruz” diyerek insanimizin duygularını sömürdüler, vatandaşımıza zor günlerinde sırt çevirdiler.
Bugün ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de siftah yapamadan dükkân kapatan, pandemiden dolayı iflas eden yüzlerce esnafımız var!
Bu caddelerde, sokaklarda işsiz gezen ve gelecek hayalini yurt dışında yaşamak üzere kuran binlerce gencimiz var! Başını yastığa koyduğunda, ay sonu nasıl gelecek, kira ve faturalar nasıl ödenecek diye kara kara düşünmekten gözlerine uyku girmeyen on binlerce insanımız var.
Maalesef, geçim sıkıntısının bunalımıyla intihar edenler var! Yarınlara umutla bakması gerekirken geleceğe kaygıyla bakan gencecik kardeşlerimiz var!
En büyük hayali sorulduğunda, “Babamın iş bulması ve borçlarımızı ödeyebilmesi cevabini veren yavrularımız var! Çocuğunun istediğini alamadığı için evine geç giden ve sabah okula giderken bir simit parası veremediği için hicap duyan nice ana-babalar var! içinde bulunduğumuz bu perişan halin bir tek sorumlusu varsa, o da ülkeyi yöneten iktidardır!
“AÇ OLARAK DOLAŞANLARI BUYURUN, SİZ DE DOYURUVERİN!”
Maalesef iktidar meselelere yanlış yaklaşmakta. “ben yaptım oldu” mantığını esas alan bir yönetim anlayışı ortaya koymaktadır. Türkiye’mizin bir an öce vakit kaybetmeden bu anlayıştan kurtulması gerekmektedir.
Adeta her gün yapılan zamlar milletimizin sırtına yüklenen ağır vergiler, esnafımıza bir tülü verilmeyen destekler ipsiz bırakılan insanlarımız ve vatandaşlarımızın çok büyük bir kısmı açlık ve yoksulluk sinirinin altında hayata tutunmaya çalışırken bunca sorunumuz varken bu sorunların çözümüne ilişkin bir tek doğru adım atılmıyor. İktidar yanlış yapıyor, daha da kötüsü bu yanlışlıklar bilerek, isteyerek ve hatta inadına yapıyor!
Geçtiğimiz günlerde Sayın Ak Parti Genel Başkanının ifade ettiği “Aç olarak dolaşanları buyurun, siz de doyuruverin!” sözlerinden hicap duyduğumuzu ifade etmek isteriz.
İnsanımızı aç ve yoksul bırakanlar, kendileri değil mi? Kıymetli kardeşlerim; müsterih olun, umudunuzu hiç kaybetmeyin! Biz varız!
Biz, yoksuzluğun her türlüsünü, israfı ve verimsiz harcamaları önlemek için buradayız, hazınız yanlış yönetilen kaynakları vatandaşımıza aktarmakta kararlıyız! Biz, ülkemizde açlık ve yoksulluk diye bir problem, geçim derdi diye bir dert kalmasın diye buradayız, çalışıyoruz ve sizlerle beraberiz.
ŞAFAK YAKIN!
Tekrar ifade ediyorum; umutsuzluğa yer yok, karamsar olmaya hiç gerek yok! Karanlığın en koyu olduğu an şafağın en yakın olduğu andır. Herkes bilmeli ki şafak yakın!
Evet dert var, sorun var ama çözüm de var, işte biz buradayız!
Bizler Saadet Partisi olarak insanimizin geçim mücadelesine destek olmak insanimizi dinlemek sesine ses olmak ve sorunlarına çözüm üretmek için hep birlikte bir “Geçim ittifakı” kuralım istiyoruz! Türkiye’nin bugünkü haline bakıp da üzülen bunalan, yorulan ve sıkılan her bir vatandaşımıza “Geçim İttifakında bir araya gelme çağrısında bulunuyoruz
Çünkü iktidarın yanlış ekonomi politikalarındaki inadı ve insanimizin derdine duyarsız kalması sebebiyle geldiğimiz noktada sorunlar, sıkıntılar problemler artık mutfaklardaki tencerelere dayanmıştır.
Biliyoruz ki uzun zamandır giderek daha da pahalıya kaynayan hepimizi evindeki bu tencere; artık kaynamaz hale gelmiştir. Görüyoruz ki iktidar umursamasa da görmezden gelse de evlerimizde bu tencere; as değil dert pişirmeye başlamıştır.
İnsanımızın çarşı-pazardan el boş dönmek zorunda kalması nedeniyle bu tencere, artık dolmaz hale gelmiştir!
Şehrimizdeki, ilçelerimizdeki, mahallelerimizdeki birçok hanenin ocağındaki bu tencere; artık patates-soğanı dahi bulamaz hale gelmiştir!
İşte bu nedenlerle biz Saadet Partisi olarak;
-Hayat pahalılığına,
-Adaletsiz gelir dağılımına,
-Üretmeyen ekonomiye,
-İşsizliğe,
-Ağır vergilere,
-İtibar uğruna yapılan israflara karşı çıkarak
“Bu tencerede artık dert değil, as pişirmek istiyorum.” Diyen tüm vatandaşlarımızı, hepimizin ortak gündemine; Geçim İttifakı’na davet ediyoruz!
Mutfağımıza, evimize, sokağımıza, mahallemize, ilçemize, şehrimize ve de ülkemize hep birlikte sahip çıkalım istiyoruz! İşimize, aşımıza, kendimize ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkalım diyoruz! Çünkü biz daha iyisine, en iyisine layığız, bizim diğer toplumlardan hiçbir eksiğimiz yok, hatta fazlamız var.
Biz sadece yanlış yönetiliyoruz ve bunu hak etmiyoruz!
Saadet Partisi olarak bu yanlış yönetim anlayışının sebep olduğu sıkıntılara artık daha fazla katlanmak zorunda değiliz diyoruz.
Şimdi Geçim İttifakı Acil Eylem Planımız çerçevesinde hazırladığımız çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum:
1.Israf ekonomisinden üretim ekonomisine geçilmeli, özellikle gıda enflasyonunu önlemek öncelikli hedef haline getirilmelidir.

  1. Açlık sınırının dahi altına düşen asgari ücret yeniden düzenlenmeli ve bu ücretlerden vergi alınmamalıdır.
  2. Yeni istihdamlar vergi indirimleri ve hibelerle desteklenmelidir.
  3. Girişimcilere yönelik finansman olanakları genişletilmeli; katılım yapıları oluşturulmalıdır.
  4. Esnafımıza acilen Sicil Affı getirilmeli, yeni ve bembeyaz bir sayfa açmalar kolaylaştırılmalıdır
  5. İs kurma ve iş yapabilme süreçleri hızlandırılmalı, bunatıcı bürokratik engellerin tamamı kaldırmalıdır.
  6. Kredi kart faiz oranlan düşürülmeli yerli mali ürünlerde vade sayısındaki artışlar teşvik edilmelidir
  7. Bankaların pos cihazı komisyon oranlan sıfırlanmalı ve para akışlarındaki gecikmeler kaldırılmalıdır.
  8. Elektrik su doğalgaz, internet ve iletişim giderleri gibi sabit giderlerden alınan vergi azalabilmeli ve uzun vadede kaldırmalıdır.
  9. Esnaf ve sanatkârlarımızın küçük ölçekli işlemlerde yaşadıktan dönemli ödeme aksaklıklarının giderilmesi için ivedimle bir fon oluşturulmalıdır.

Bunlar acilen atılması gereken adımlar kıymetli kardeşlerim.
İnsanimizin, esnafımızın asgari ücreti çalışanlarımızın hızlı bir şekilde toparlanması ve bir nebze de olsa rahat nefes alabilmesi için hayata geçirilmesi gereken adımlar…
İnanın bunlar zor değil, yeter ki vatandaş odaklı politikalar esas alınsın. Yeter ki, insanımızın derdini, geçimini önceleyen kadrolar iş başında olsun.
Herkesi bunları düşünmeye, bu sese kulak vermeye ve bu çağrımıza ortak olmaya, milletin derdiyle dertlenen kadroları yetkilendirmeye davet ediyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.