Sağlıklı beslenmenin Önemi

12.07.2021
243
Sağlıklı beslenmenin Önemi

Alp Medya Report tv – Ajansımıza sağlıklı beslenmenin önemi hakkında açıklamalarda bulunan Diyetisyen Selen Öngören; Bağışıklığımızı Güçlendirmemiz için Nasıl Beslenmeliyiz? Sorusuna;
Besin öğelerimiz olan karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller gibi birçok besin değeri yüksek olan ürünler sağlığımız için çok önemlidir. Selin Öngören, ‘’ Besin gruplarını anlatan dört yapraklı goncamız var. Bunlar; süt grubu, bakliyat,  tahıl grubu, et ürünleri, meyve ve sebzelerden oluştuğunu’’ belirtti.
Sağlık için neden Zeytin Yaprağı Tüketilmeli?
Pandemi zamanında yaygınlaşan bu çayın çok faydalı olduğunu söyleyen Öngören ‘’antiviral ve antimikrobiyal özelliğiyle kansere, tansiyona iyi geldiğini ve bu çayın günde bir iki defa kullanımı çok önemli’ olduğunu söyledi.
D vitamini çok önemli!
Gün ışığı en iyi d vitaminidir. Sağlıklı beslenmenin önemli yollarından biri de d vitaminin etkisidir. D vitaminin destekleyen yiyeceklerden bazıları kahvaltılık tahıllar, sütler vs. şeyledir. Öngören, ‘’ D vitamini düşük olan kişilerde hızlı kilo alma başlangıcı oluyor. D vitamini mutlaka doktor kontrolüyle desteklenmesi gerektiğini ’’  vurguladı.
Hazır Gıda Tüketilmemeli!
Çocuklarımıza etiket okutmayı öğretmeliyiz diyen Öngören, ’’ Hazır gıdalar miktarlı tüketilmeli ve içeriğine bakılarak alınmalıdır. Obeziteyi, insülin direncini, yağ tüketimini artırarak kolesterolü tetikliyor. Tabi ki bunu sıfıra indirmemiz mümkün değil ama bunu küçük porsiyonla yemek sonrası az miktarla sınırlandırabiliriz’’ dedi.


 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.