Sağlıklı Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz

13.12.2021
478
Sağlıklı Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yaz ve sonbahar derken kış aylarının gelmesi ile birlikte insanların araştırdıkları ve en çok sordukları sorular içinde yer alan “nasıl sağlıklı beslenmeyiz, nelere dikkat etmeliyiz, hangi vitaminleri daha çok almalıyız gibi soruların cevaplarını aramaktadırlar.
Soğuk algınlığı, grip ve 2 yıldır hayatımızda yer alan Covid-19 salgınının savunma mekanizmamızı bir anda yıkabilen bu hastalıklar karşısında önlemlerimizi bilinçlenerek ve sağlıklı beslenerek alabilmemiz mümkün olmaktadır.
Merak edilen bu sorular karşısında sizler için uzmanına sağlıklı beslenme nasıl olur diye sorduk.
Özel Ünye Çakırtepe Hastesin de görev yapan Uzm Dr. Diyetisyen Selen Öngören Realite tv mikrofonlarına yaptığı özel röportajda: Sağlıklı beslenmenin mevsiminin olmadığını yaz kış her zaman beslenmemize devam etmemiz gerektiğini fakat kış mevsiminde ekstradan dikkat etmemiz gereken bazı noktalar söz konusu olduğunu dile getirdi.
Uzman Diyetisyen Selen Öngören, Su tüketiminin önemli bir yere sahip olduğunu, özellikle mevsim sıcaklarının düşmesiyle beraber su içiminin azaldığına dikkat çeken Öngören, yaz aylarında su ihtiyacımızın hissedebildiğimizi ancak kış ayında pek fazla susama eyleminde bulunmadığımızı ve bu yüzden su içmememizin eksik kaldığını, bunların yanında içimizi ısıtan sıcak içecekler çay kahve gibi içeceklerin çok fazla tüketilirse bu yüzden de suyun unutulduğunu, su içmek için susamayı beklememek gerektiğini, yaz aylarında nasıl tüketirsek kış aylarında da aynı şekilde su tüketmemiz gerektiğini anlattı.
“ Kiloya Göre Su Tüketmeliyiz”
Sağlıklı beslenmenin yanında su tüketiminin de önemine değinen Uzman Dr. Selen Öngören örnekler vererek konuyu anlattı.
Öngören, kişinin kilosuna göre su tüketmesi gerektiğini herkesin su ihtiyacının farklı olduğunu kilo başına 30-35 mm su düşünerek günlük tüketilmesi gereken suyu hesaplayarak yapılması gerektiğini söyledi.
Örneğin: 60 kilo olan bir kişi için günlük su ihtiyacının yaklaşık 2 litre tüketmesi yeterli olacaktır. Bu durumu idrar rengi ile takip edilebilir. Eğer idrar rengi açık sarıya yakınsa günlük su ihtiyacımızın karşılandığı demektir ve bu şekilde takip edilebilir”  diye açıkladı.
Sıcaklıkların düşmesi ile beraber özellikle kış aylarında yavaşlayan metabolizmamızın, vücudun kendini koruması adına ısı kaybını engellemek için metabolizmayı yavaşlatır. Bu durum vücut için yağlanmayı artıracak şekilde bizlere geri dönecektir. Bu yüzden kış aylarında özellikle yediğimize biraz daha dikkat etmemiz gerektiğini, günlerin gecelerin daha uzun gündüz daha kısa olması nedeni ile oturduğumuz saatlere çok uzun olabiliyor. Buna bağlı olarak atıştırmalıklarımızın tüketiminin arttığını, özellikle kalorili atıştırmalıkların daha çok tercih edildiğini, porsiyonlarımıza dikkat etmemiz gerektiğini dile getirdi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.