Ordu Milletvekili Öğretmenleri Savundu, Meclis Gerildi!

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel iktidarın getirdiği Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun görüşüldüğü Milli Eğitim Komisyonunda yaptığı konuşmada sözleşmeli öğretmenlere eş durumu tayin hakkının verilmesi gerektiğini, aile birliğinin anayasal bir hak olduğunu, ana-baba yokluğunda büyüyen çocuklar olduğunu, binlerce öğretmenin gözünün bu salonda olduğunu ve yüzlerce mesaj yağdığını söyledi.

15.01.2022
250
Ordu Milletvekili Öğretmenleri Savundu, Meclis Gerildi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir konuşmasında “Kadrolu sözleşmeli öğretmen ayrımını kaldırıyoruz.” diyerek mazeret tayini hakkının da açıkça sözünü verdiğini hatırlatan ve söz konusu konuşmayı komisyonda dinleten Adıgüzel’in “Siyasetçi sözünün arkasında durur, o insanlar verilen sözlerin yerine getirilmediğini görüp kendini kandırılmış hissetmemeli” demesi üzerine hararetli dakikalar yaşandı.

Ak Parti’i milletvekillerinin Cumhurbaşkanının o konuşmasında “Zorunlu hizmet süresi hariç” dediğini söylemesi üzerine Adıgüzel tekrar söz aldı ve konuşmanın ilgili bölümünü okuyarak “Evet ama zorunlu hizmet eş durumu mazeret tayinini engelleyecek bir konu değil, bunu hepiniz biliyorsunuz, burada çok açık eş durumu tayin hakkını da vereceğini söylüyor ama kendi vekilleri AKP genel başkanını yalanlıyor” dedi.

Tartışmaya komisyon başkanı eski bakan Emrullah İşler’in de dahil olup Ak Partili vekillerle ortak hareket etmesi de Adıgüzel’in tepkisine neden oldu. Adıgüzel, komisyon başkanının metni okurken mazeret tayini cümlesini pas geçip okuduğunu, bunun da art niyet, haklı çıkma çabası ve genel başkanlarının sözünü yok sayması olduğunu ifade etti.

Sosyal medyadan tartışmaları takip eden sözleşmeli öğretmenler Ak Partili vekillere ateş püskürdü. Adıgüzel komisyonda bu hakkın verilmemesi üzerine sosyal medyadan öğretmenlere her şeyin bitmediğini, asıl karar yerinin genel kurul olduğunu, talebin ve mücadelenin kamuoyunda yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.