MUHTASAR VE KDV BEYANNAMELERİNE İLİŞKİN ÖDEMELER ERTELENDİ

24.03.2020
189
MUHTASAR VE KDV BEYANNAMELERİNE İLİŞKİN ÖDEMELER ERTELENDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Nisan, mayıs ve haziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6’şar ay öteliyoruz” dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter’dan yaptığı açıklamada, koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu ekonomik tahribata karşı devreye alınan Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında vergi süreçleri bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için bir Genel Tebliğ hazırladıklarını belirtti.

Tebliğ ile mücbir sebep hali kapsamındaki sektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirlediklerini ifade eden Albayrak, “Sektörlerin dışında, ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan tüm gelir vergisi mükellefi vatandaşlarımızı da (1,9 milyon kişi) mücbir sebep hali kapsamına aldık.” dedi.
.Nisan, mayıs ve haziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6’şar ay ötelediklerini belirten Albayrak, “Bu aylarda verilmesi gereken Muhtasar ve KDV beyannameleri de verilmeyecek. Bu beyannameleri 27 Temmuz’a erteliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Nisan, Mayıs ve Haziran’da muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6’şar ay öteliyoruz.
Bu aylarda verilmesi gereken Muhtasar ve KDV beyannameleri de verilmeyecek.
Albayrak, “Diğer taraftan İçişleri Bakanlığı genelgesi sonrası, 65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkamayacak olan vergi mükellefi vatandaşlarımızın beyanname ve ödemeleri yasağın sonuna kadar ertelenmiştir.” dedi.