Kumaş,” Tüzel Kişiliğe Kavuşuyor Ve Konfederasyon Kuruyoruz”

25.03.2020
245
Kumaş,” Tüzel Kişiliğe Kavuşuyor Ve Konfederasyon Kuruyoruz”

Ünye Kuyumcular Birliği Başkanı Ve Köroğlu Kuyumcu Sahibi Nuri Kumaş, kuyumcular ailesi olarak koronavirüs nedeniyle ilçe genelinde temizlik ve hijyen konusunda sıkı çalıştıklarını ifade etti. Kumaş, koronavirüs nedeniyle ilçe genelinde alınan kararla tatile girdiklerini ve iş yerlerini virüslere karşı dezenfekte ederek müşterilerin ve personellerinin sağlıkları konusunda sıkı çalışma yürüttüklerini ifada etti.
“Vatandaşlarımız Panik Yapmasın”
Yaşanan son gelişmelere bağlı olarak kuyumcular birliği olarak gerekli tedbirlerin alındığını söyleyen Kumaş,” 2020 yılı ile beraber üst üste gelen global krizler, virüs felaketi ve son askeri gelişmelerle birlikte insanlarımız altına yönelim yaptılar. İnsanlarımız güvenli liman olarak altını tercih etti ve bu virüs olayıyla beraber altınlarını daha sonra satarak nakde çevirdiler.  Virüsle alakalı olarak devletimiz gerekli tedbirlerini almaya devam ediyor. Ünye’de arkadaşlarımız iş yerlerini bireysel olarak temizliyorlar. Kimi arkadaşımız maske ve eldivenle, kimi arkadaşımız ise çamaşır suyu ile temizlik olarak iş yerlerini dezenfekte ediyorlar. Şimdi Ünye genelinde bakıldığında vaka sayısı bilgisi bizlere de gelmedi veya açıklanmadı. Ancak kimsenin panik yapmamasını ve vatandaşlarımızın da bu hastalığı ülke, bölgesel ve ilçemiz olarak atlatacağımız bilsin istiyoruz.Hepimiz iş yerlerimizde personel çalıştırıyoruz. Bizlerde Ünye’de yaşayan bir sivil toplum kuruluş temsilcileri olarak personellerimizin ve Ünyeli hemşerilerimizin iş yerinde sağlığını düşünüyoruz. Daha öncede ülkemizde kuş gribi ve sars virüsleri de meydana geldi. Bizde şimdi daha önce yaşadığımız hastalıkların tecrübelerini göz önünde bulundurursak bu sene başka ülkelere göre insanlarımız ve devletimiz daha farklı tedbirlerini almış bulunuyorlar. Personel, müşteri ve umreden gelen vatandaşlarımızın da sağlık açısından bizler kuyumcular aileleri olarak gerekli tedbirlerimizi aldık” dedi.
“Konfederasyon Kuruyoruz”
Trabzon Kuyumcular Odası Başkanı Ali Yazıcı’nın önderliğinde Karadeniz Bölgesi’nde ilk kuyumcular konfederasyonun kurulacağını ifade eden Nuri Kumaş,”Şimdi biz Karadeniz başkanlarıyla beraber konfederasyon çalışmaları yürütüyoruz. Trabzon Kuyumcular Odası Başkanı Ali Yazıcı başkanımız alt yapı çalışmalarını yaptı ve beş dernek bir araya geldiği zaman bu konfederasyonu kurabiliyoruz. Ali Yazıcı başkanımız beni aradığında biz bütün Karadeniz’in kuyumcularıyla beraber toplanarak düzenleneceğini ifade ettim. Bu konfederasyonun çalıştayını toplantı yasaklarının kalkmasının ardından bu kurulacak derneğin bölgede çok fazla ses getirmesini istiyoruz. Bunu en çok müşterilerimiz ve halkımız için istiyoruz. Bu kapsamda Ali Yazıcı başkanımızın da bu niyetiyle beraber bu düzenlenecek toplantıyı Ünye’de yapılması yönünde çağrıda bulundum. Kendiside bunu kabul ederek inşallah konfederasyon çalışmamızın ilk çalıştayını düzenleyerek faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.
“Tüzel Kişiliğine Kavuşuyoruz”
Ünye Kuyumcular Birliğinin alt yapı çalışmalarının ardından tüzel kişiliğine kavuşacaklarını söyleyen Başkan Nuri Kumaş,” Ünye’deki Kuyumcular Birliği’nin tüzel kişiliğine bakıldığında alt yapı çalışmalarımız sona erdi. Şu an bizlerde resmi olarak dernek statüsüne kavuşuyoruz. İç tüzüğümüzü hazırladık ve yakın zamanda valiliğimize giderek müracaatımızı gerçekleştireceğiz. Bu anlamda da Ünye Kuyumcular Birliği olarak tüzel kişiliğimize kavuşmuş olacağız” şeklinde konuştu.
“Vatandaş Grama Yöneldi, Takı Altın Dibe Vurdu”
Dünya genelinde yaşanılan koronavirüs nedeniyle bankaların faizlerinin indirmesinin ardından ciddi oranda kendi sektörlerini etkilediği de söyleyen Kumaş,”Virüs olayından dolayı zaten bütün dünya tedbirlerini aldı ve merkez bankası da gerekeni yaptı. FED ve bizim Merkez bankamızda faizlerini geriye çekti. Tabi bu virüs olayından dolayı dünya genelinde FED 700 milyar liralık bir bütçe ayırdı. Bize bakıldığında Cumhurbaşkanımız kalkınma projesini açıkladı ve 100 milyar liralık kaynak ayırdığını söyledi. Bu kaynakların çeşitli STK’larda kullanma birimlerine gelecek şekilde verilecek. Tabi bu olay bizim sektörümüzü de ciddi bir şekilde etkiledi. İnsanlarımız tasarruf anlamında has ve gram altın alıyorlar ama takı dibe vurmuş durumdadır” diyerek sözlerini tamamladı.