İşte O Haberin Detayları!

08.04.2020
154
İşte O Haberin Detayları!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tehlikesi vatandaşlar arasında da paniğe sevk ediyor. Dün akşam özel bir kanala ait soysam medya sayfasında “ Ünye’de Bir Aile Karantina Altına Alındı” haberi sonrası Ünye’deki vatandaşlar da tedirgin olmaya başladı.
Yaptığımız araştırmalar sonucunda ve edindiğimiz bilgilere göre basına servis edilen fotoğrafın yapılan haberle gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.
“Sağlık Bakanlığı’nın 14 Gün Kuralı Uygulanmış”
Basına servis edilen fotoğrafta yetkililerin elinde bulunan evrakın 14 gün evlerinde kalan vatandaşların isimlerinin kaydedildiği onam formu olduğu öğrenilirken, bu uygulamada ise yaklaşık ilçe genelinde yaklaşık 250 kişi uygulama içerisine konuldu.
“Ünye’de Koronavirüs Nedeniyle Ölüm Olmadı”
Bir diğer yandan Ünye’de Koronavirüs Ölümü Var mı? Sorusu soran birçok vatandaşa yüreklere su serpen bilgilerde gelmeye başladı. İlçe genelinde 60 yaş üstü vatandaşlarında koronavirüs nedeniyle tabucu olduğu öğrenilirken, yaklaşık 80 kişinin de tedavi süreci devam ediyor.
“Pozitif Olan Kişilerin Yakınları Gözetim Altında Olur”
Edindiğimiz bilgiler içerisinde virüs şüphesi kişilerin evde veya hastaneye gelmeden, temas kurdukları öğrenilen vatandaşları gözlem altında tutmak için yapılan “Filyasyon” (Bulaşıcı Hastalıklarda Yapılan Hastalığın İlk Ortaya Çıkış Nedenini Bulmak İçin Yapılan Çalışma Anlamına Gelmektedir) uygulamayla izole edilmektedir.