“İndirimli Kdv Ve Stopaj Oranları Yıl Sonuna Kadar Devam Etmelidir”

29.07.2021
231
“İndirimli Kdv Ve Stopaj Oranları Yıl Sonuna Kadar Devam Etmelidir”

Ordu SMMM Odası Başkanı SMMM Bahadır BAŞ, 01 Ağustos’ta sona erecek olan indirimli kdv ve stopaj oranları hakkında basın açıklaması yaptı.
Pandemiden etkilenen ekonomik faaliyetlere destek sağlanması amacıyla İşyeri kiralama hizmetlerinde %18 yerine %8, konaklama hizmetlerinde ve yeme içme hizmetlerinde %8 yerine %1, kira stopajlarında %20 yerine %10 oranları uygulanmakta idi.
31 Temmuz 2020 tarihli 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla işyeri kiralama hizmetlerinde KDV oranı %18’den %8’e, kira stopaj oranı %20’den %10’a, konaklama hizmetlerinde ve yeme içme hizmetlerinde KDV oranı %8’den %1’e düşürülmüş, pandeminin devam etmesi ile bu oranlarda indirim 23 Aralık 2020 tarihli 3318 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla 31/05/2021 tarihine, sonrasında ise 2 Haziran 2021 tarihli 4062 ve 4063 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 31/07/2021 tarihine kadar uzatılmıştır.
Dolayısıyla 1 Ağustos 2021 tarihinden itibaren İşyeri kiralama hizmetlerinde %18, konaklama hizmetlerinde ve yeme içme hizmetlerinde %8, kira stopajlarında %20 oranları uygulanacaktır.
Sağlık Bakanlığınca açıklanan verilerden de görüldüğü üzere vakalar her geçen gün yükselerek devam etmektedir. 1 Temmuz itibari ile normalleşme sürecine geçilerek kısıtlamalar kaldırılsa da işletmelerin halen kapanma döneminin olumsuz ekonomik etkilerini gideremediği aşikardır. Yükselen vaka sayıları yakın gelecekte de kısıtlamalar olacağı endişesi taşımaktadır. Okulların Kapanması, Yaz tatilinin başlaması, Kurban Bayramı ziyaretleri ekonomiye bir canlılık katmış görünse de kısa zamanlı müşteri yoğunluğu sürdürülebilir bir iş hacmini sağlamamaktadır. Vergi ve SGK uygulamaları açısından teşviklerin, indirimlerin, Kısa Çalışma Ödeneğinin sona ermesi ile işletmelerin maliyet unsurları artmaktadır.
Mali Müşavirler olarak ekonominin temel unsurları işletmelere hizmet vermekteyiz. İşletmelerin bizlere iletilen belgelerinden, oluşturduğumuz mali tablolarından ekonomik durumlarını analiz ettiğimizde pandemi öncesi iş hacimlerine ulaşılamadığını, finans maliyetleri nedeniyle karlılıklarının azaldığını görüyoruz. İşletme sahiplerinin bizlere ilettikleri sorulardan, beklentilerinden, taleplerinden ekonomik sıkıntılarının büyük bir sorun olarak devam ettiği anlaşılmaktadır. İşletme sahipleri açıklanan bir destek, teşvik, indirim olup olmadığını sıkılıkla sormaktadırlar.
Vergi mükelleflerinin, iş dünyasının, esnafların, talepleri ve beklentileri doğrultusunda pandeminin ekonomiye olumsuz etkileri halen devam ettiğinden, İşyeri kiralama hizmetleri, konaklama ve yeme içme hizmetleri, kira stopajlarında uygulanmakta olan indirimli oranlar geçerlilik süresi 31/12/2021 tarihine kadar uzatılmalıdır.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.