İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin, Ganyan Bayilerinin Kapatılmasına Dair Kararı

26.03.2020
161
İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin, Ganyan Bayilerinin Kapatılmasına Dair Kararı
İlimiz Hıfzıssıhha Meclisi 25.03.2020 tarihinde saat 09:00’da Ordu Valisi Seddar YAVUZ Başkanlığı’nda toplanmış olup, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11. Maddesi, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca aşağıdaki kararları almıştır.
ALINAN KARARLAR
Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid­19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Covid­19 salgınında en temel risk unsuru virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekanlar/alanlardır.
Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için birçok umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.
Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için ganyan bayii olarak tabir edilen bazı mekanlar için ilave tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür.
Bu kapsamda,
1­ Ülkemizdeki at yarışları da durdurulmuş olmasına rağmen, ganyan bayii olarak tabir edilen bazı mekânların hâlâ açık olduğu ve yurtdışındaki at yarışları üzerinden bahis oynatıldığı görülmüş ve buralarda vatandaşlarımızın toplanmasına sebep olduğu tespit edilmiştir. Halk sağlığını korumak için bahsedilen mekânların kapatılmasına,
2- Ganyan bayilerinin İddiaa bayileri ile beraber faaliyetleri yürüttüğünün görülmesi durumunda, İddiaa bayilerinin beraber yürütüldüğü Ganyan bayilerininde kapatılmasına, kararın Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İlçe Belediye Başkanlıkları ile işbirliği yapılarak, etkin denetimi ve koordinesinde ivedilikle planlanması/uygulanması ve tüm kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine, alınan kararlara uymayanlara idari ve adli işlem başlatılmasına,
Oy birliği ile karar verilmiştir.