Ordu Sosyal Gazetesi

FINDIK İHRACATINDA TEHLİKE!

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç tarafından 2020/2021 sezonu Eylül ayı fındık ihracatı ile ilgili değerlendirme yapıldı.

FINDIK İHRACATINDA TEHLİKE!
40 Okunma
03 Ekim 2020 - 10:38

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas edip Sevinç yaptığı yazılı açıklama ile fındık ihracatında tehlike sinyallerinin çaldığını belirtti. Başkan Sevinç tarafından açıklamada şu görüşlere yer verildi;

“Bilindiği gibi geçtiğimiz sezon (2019/2020) ülkemiz fındık ihracatı, miktar bazında 343 bin ton iç fındık ile tüm zamanların rekorunu kırmış ve 2,3 Milyar Dolar net döviz kazandırmış idi.

Ancak yeni sezonun bu ilk ayında maalesef geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 26,7, döviz girdisinde ise yüzde 21,8 oranında bir ihracat düşüşü yaşadık. Bu ciddi miktardaki düşüşün önümüzdeki aylarda devam etmeyeceğini temenni ediyoruz.

Zira Ülkemiz genel ihracat rakamlarının büyük bir rekora imza attığı 2020 Eylül ayında, bütün ihracat kalemlerimiz içinde maalesef yalnızca fındık ihracatımız ciddi olarak azalmış durumdadır.

Bilindiği gibi KFMİB tarafından, pandemi şartları nedeni ile muhtemel bir talep daralmasına her fırsatta dikkat çekilmekte idi. Ancak henüz 1 aylık dönemde bu büyüklükteki bir düşüşün pandemiden kaynaklanmış olamayacağı da bir gerçektir.

Hangi sebeple olursa olsun, Türkiyemiz’in rakipleri olan başta İtalya, ABD, Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkelerin bu ilk ayda ihracat miktarlarını artırır iken bizim ciddi düşüş yaşamamız ve hatta bu durumun sürebileceği ihtimali kabul edilemez. Nedenlerinin kapsamlı bir şekilde irdelenmesi karar verici konumundakiler tarafından bir görev olarak addedilmelidir!.

Fındıkta yeni rekorlara imza atacak yeterli ürünümüz ülkemizde mevcuttur. Bu çerçevede tüm paydaş kurum ve kuruluşlar ile karar mekanizmalarının, hükümetimizin benimseyerek ilan ettiği ihracata dayalı kalkınma modelinin  bilincinde davranması gerektiğine inanıyoruz.

Önümüzdeki aylarda ihracatın tekrar şahlanabilmesi için biz fındık ihracatçıları olarak üzerimize düşeni her zaman olduğu gibi yapacağız. Tüm paydaşlarımızın aynı hedefe odaklanabilmesi durumunda zorlukların kolaylıkla aşılabileceğine inancımız tamdır.

Haber: Ordu Yeni Dönem

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.