FINDIĞIN YAĞMURA VE KARA İHTİYACI VAR

16.12.2019
335
FINDIĞIN YAĞMURA VE KARA İHTİYACI VAR

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreticilerinin sıcak havalar nedeniyle tedirgin olduğunu belirterek, “Bugünlerde Karadeniz’de sahil ve orta kesimlerde yağacak kar, fındık için oldukça olumlu olabilir” dedi.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yaklaşık bir aydan bu yana hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirterek, bu durumun fındık açısından olumsuz olabileceğini söyledi. Özellikle Karadeniz’de sahil ve orta kesimde sıcak havanın etkisini iyice hissettirdiğine değinen Soydan, birçok tarım ürününde olduğu gibi fındığın da bu dönemde yağmura ve kara ihtiyacı olduğuna dikkati çekti.

Fındık ağaçlarının daha verimli olabilmesi için ürünün bu dönemde yağışlardan yararlanması gerektiğini belirten Soydan, “Bu aylarda fındık ağaçlarının muhakkak soğuklama dönemini yaşaması gerekiyor. Çünkü özellikle ocak ve şubat döneminde tozlanma ve döllenme süreçleri başlayacak. Bölgemizde kar yağması fındık için daha olumlu olacaktır. Tespitlerimize göre son yıllarda böylesine bir hava yaşanmadı. Dolayısıyla bu durum üreticileri de tedirgin ediyor. Her mevsimin fındığa uygun olması gerekiyor. Bugünlerde sahil ve orta kesimlerde yağacak kar, fındık için oldukça olumlu olabilir” diye konuştu.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.