Fatsa Öğretmenleri Kutladı

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Fatsa Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi ve Sakarya Ortaokulu organizasyonunda kutlama programı düzenlendi.

24.11.2021
186
Fatsa Öğretmenleri Kutladı

Programa Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şahin Özdemir, resmi kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ve öğretmenler katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya yaptı.

Müdür Atinkaya konuşmasında, “İlim ve bilgi de üstünlüğü kaybeden bir milletin kendini geliştirmesi ve refah seviyesini yükseltmesi imkânsızdır. Gençlerimizi her açıdan iyileştirilmeleri tarihlerini bir öğrenmeleri medeniyet değerlerini özümsemeleri sorumluluk sahibi olmaları milletimizin istikbali açısından büyük önem taşımaktadır. “Güçlü toplum,  güçlü Türkiye” hedeflerimize bizleri taşıyacak olan gücümüz tarihini bilen dinamik açık fikirli üretken bilgi ve sorumluluk sahibi nesillerdir işte kutsal olduğu kadar mesuliyeti de yüksek bir mesleği icra eden sevgi ve fedakarlık timsali öğretmenlerimiz çocuk ve gençlerimizin geleceğe hazırlanmasında üstlendikleri sorumluluklara yarınlarımızı inşa etmektedir.” dedi.

“ÖĞRETMEN, İNSAN MİMARI, İNSANIN KİŞİLİĞİNİ BİÇİMLENDİREN BİR SANAATKARDIR”

 Daha sonra konuşan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ise, “Bir ülkenin kalkınmasında, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde, toplumdaki huzur ve sosyal barışın sağlanmasında, bireylerin sosyalleşmesi ve toplumsal hayata hazırlanmasında, toplumun kültür ve değerlerinin genç kuşaklara aktarılmasında öğretmenler başrol konumundadırlar. Yeni nesillerin niteliği de hiç kuşkusuz onu yetiştiren öğretmenlerin niteliği ile özdeş olacaktır. Zaten “ektiğini en geç biçen çiftçi öğretmendir” özdeyişi de bu gerçeği oldukça güzel bir biçimde ortaya koymaktadır. Kısaca öğretmen, insan mimarı, insanın kişiliğini biçimlendiren bir sanaatkardır. Bu duygu ve düşüncelerimle başta baş öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bizleri eğiten yetiştiren insanlığın mimarı olan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyor sevgi ve saygılarımla, şükranlarımı sunuyor, şehit öğretmenlerimizi ve ahirete irtihal eden öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum.” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLERİMİZ EĞİTİM-ÖĞRETİM SİSTEMİMİZİN TEMEL YAPI TAŞLARIDIR”

İlçe Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran’da yaptığı konuşmada, “Millet mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e başöğretmenlik ünvanının verildiği bu anlamlı günde ilim irfan ve bilgi hazinelerini cömertçe paylaşıp zengin kültür düzeyine sahip nesillerin oluşması için özveri ile çalışan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Öğretmenlerimiz ülkemizi aydınlık geleceğe taşımak gibi Yüksel ideallere sahip geçmişini bilerek geleceğe güvenle bakan ve ülkemizin yarınlarını emanet edeceğimiz nesiller yetiştiren kutsal bir mesleğin fedakar mensuplarıdır. Eğitim-öğretim sistemimizin temel yapı taşları olan öğretmenlerimiz aktardıkları bilgi ve birikimle bilimden sanata eğitimden kültüre pek çok alanda yetkin ve nitelikli bireyler yetiştirerek geleceğimizi sağlam temeller üzerinde yükseltmektedir.” şeklinde konuştu.
  Programda emekliye ayrılan öğretmenler adına konuşmayı Fatma Güneytepe, mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Fatsa Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Yıldırım yaptılar.

 HİZMET ONUR BELGESİ VERİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından bu yıl emekli olan öğretmenlere Ordu Valiliği tarafından düzenlenen Hizmet Onur Belgesini Kaymakam Ömer Lütfi Yaran, Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya taktim etti.
 Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine dair şiirler okundu.  Programda Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Ahmet Çaya ve Sakarya Ortaokulu Müzik Öğretmeni Tuğba Yadigaroğlu tarafından türküler söylendi. Programın son bölümünde 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen resim şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri protokol mensupları tarafından verildi.
 24 Kasım Öğretmenler Günü programı Resim Sergisinin gezilmesi ile sona erdi. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.