EYT’lilere yapılandırma sürprizi: Faizler silinecek taksitle uzun vadeli ödeme imkanı sunulacak. Bağ-Kur’lu için ödenecek tutar üçte bire inecek

23.01.2023
48
EYT’lilere yapılandırma sürprizi: Faizler silinecek taksitle uzun vadeli ödeme imkanı sunulacak. Bağ-Kur’lu için ödenecek tutar üçte bire inecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin son yaptığı açıklamaya göre şubat ayında yasalaşması beklenen EYT düzenlemesi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Borç yapılandırması ile birlikte EYT’lilere de müjde gibi haberler geldi. Yapılandırma fırsatı en çok EYT’lileri ilgilendiriyor; birikmiş prim borçları ile ilgili büyük fırsat açılıyor. İşte EYT’lileri ilgilendiren yapılandırma fırsatı.

Beklenen EYT düzenlemesi şubat ayında yasalaşacak ve ilk maaşlar mart ayında ödenmeye başlayacak.

Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı yapılandırması olarak nitelendirilen borç yapılandırma paketi ise prim borcu bulunan EYT’lilere müjde gibi geldi. İktidara yakın Sabah gazetesinde yer alan bilgilere göre yapılandırma ile faizlerin yüzde 90’ı siliniyor.

Peşin ödemelerde faizsiz, taksitli ödemelerde ise uzun vadeli ve uygun koşullarda ödeme imkanı sunulacak.Bağ-Kur kapsamında 2021’den önce borçlarıyla birlikte silinen prim günlerini ihya edecek (geçmiş dönemlerin satın alınması) olan EYT’liler de yapılandırmadan yararlanabilecek. İhyada da diğer borçlarda olduğu gibi peşin ödemede faizler silinecek.

Yapılandırmadan yararlananların borç yükü faiz indirimiyle birlikte yaklaşık üçte bir azalacak. İhya için 150 bin lira yatıracak olan Bağ-Kur’lunun ödeyeceği tutar 100 bin liraya düşecek.

EYT düzenlemesinden yararlanmak isteyenler akıllarındaki sorulara yanıt arıyor. İşte en çok kafalara takılan soruların yanıtladı:

– Bağ-Kur’lular prim borcu yapılandırılabilecek mi?

Yapılandırma paketi Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan prim borçlarını da kapsıyor. Dondurulan sürelerini ihya edecek olan Bağ-Kur’lular da yapılandırma fırsatından yararlanabilecek.

– Emeklilik planlaması nasıl yapılmalı?

Yasa teklifi Meclis’ten geçtikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanacak. Borç yapılandırmada bulunduysanız yasa metni yayınlandığında öncelikle prim gününüz eksikse 3600 gün önceliğiniz olsun. Eksik prim günlerinizi yatırın. Prim gününü tamamlayan e-devlet, SGK il ilçe merkezlerine başvuruda bulunulabilecek. Doğum sonrası yarı zamanlı çalışan devlet memurları da borçlanma yapabilecek.

– Salgında prim günü eksik olanlar için düzenleme olacak mı?

Türkiye’de işsizlikle geçen süreler borçlanılamıyor. Emeklilikte iki yıl ötelemeye neden olacak. Yasal düzenlemede yer alıp almayacağı Meclis iradesinde bulunuyor.

– Prim borcu olanlara kolaylık sağlanacak mı?

EYT açısından Bağ-Kur ihya borçlanması yararlı olacak. EYT kapsamında bu süreyi canlandırırken tamamını satın alması zorunluluğu bulunuyor. İhya asgari ücret üzerinden borçlanılıyor. Yapılandırma geldiğinde geçmiş dönemler satın alındığından faizler silindiğinde ciddi rahatlama sağlayacak. Borçların yaklaşık üçte biri azalmış olacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.