Demirci,”Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar”

23.08.2021
106
Demirci,”Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar”

Akkuş Argan Yerel Eylem Grubu Derneği  tarafından Yerel Kalkınma Stratejisi faaliyetleri kapsamında “Akkuş’ta Ekoturizm” konulu seminerde Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, her yapılan toplantının Altınordu’da konuşulduğunu ve diğer ilçelerin sorunlarının çözüm merkezi sadece Altınordu olmadığını ifade ederek Akkuş’a ve diğer ilçelere yeterli turizm desteğinin olmadığına tepki gösterdi.
Akkuş’ta ekonomik, kültürel ve toplumsal gelişime katkı sağlamak, sahip olunan kaynakları kullanabilme ortamı oluşturabilmek ve kırsal kalkınmaya destek olmak amacıyla bir yıl önce kurulan Argan Yerel Eylem Grubu Derneği’nin dün düzenlediği seminerde, Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci; turizm, yatırım gibi bir çok toplantının sadece Altınordu’da yapıldığına dikkat çekerek, diğer ilçelerin sahipsiz kaldığını söyledi.
Başkan Demirci, ” Biz yıllardır diyoruz ki yaylayı Perşembe Yaylası’nda, Çambaşı’nda, Korgan’da veya Akkuş’ta konuşalım diye söylüyoruz. Olmaz, asla dokundurmazlar. Ne olacak Altınordu’da konuşacağız. Eyvallah sizin olsun diyoruz. İşte bu yüzden Ordu bu yüzden kabuğunu asla kıramıyor” diyerek tepkisini dile getirdi.
“Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar”
Ordu turizmi deyince sahildeki üç ilçe olan Ünye, Fatsa, Altınordu, Çambaşı Yaylası eh birazda Perşembe Yaylası konuşulduğunu ve başka ilçelerin yerler yok sayıldığını söyleyerek tepkisini dile getiren Başkan Demirci,” Uzun yıllardır bu bölgede idareci olarak bulunuyorum. Ordu’da turizm hem konuşulur. Konuşulur ancak konuşulan yerler sahildir, Ordu merkezdir ve yayla turizmi ile sahili konuşursun. Biz yıllardır diyoruz ki yaylayı Perşembe Yaylası’nda, Çambaşı’nda, Korgan’da veya Akkuş’ta konuşalım diye söylüyoruz. Olmaz, asla dokundurmazlar. Ne olacak Altınordu’da konuşacağız. Eyvallah sizin olsun diyoruz. İşte bu yüzden Ordu bu yüzden kabuğunu asla kıramıyor. İkinci bir konu ise tarih. Konuşulan yer yayla. Ama yaylada tarih yok ki. Tarihi konuşacaksan onun olduğu yer Ünye’de, Fatsa’da ve Altınordu’da konuşursun. Tarihin  olmadığı yerde gider bizimkiler toplantı yapar ve tarihi eserleri konuşurlar. Buda bizim yanlışımız. Bu nedir derseniz, körler sağırlar birbirini ağırlar hesabına geliyor. Yani yerinde ve zamanında konuşsak daha faydalı olacaktır. Ordu turizmi deyince sahildeki üç ilçe olan Ünye, Fatsa, Altınordu, Çambaşı Yaylası eh birazda Perşembe Yaylası konuşulur. Başka yerler yok sayılır. Yıllardır bu toplantılara Ordu’da katıldık ve itiraz ettik. Sivri dilli olduk bu yüzden. Oysa bu işe lokal başlamak yani havza olarak, Ünye Havzası: Ünye, Çaybaşı, İkizce ve Akkuş, Fatsa Havzası: Fatsa, Çatalpınar, Çamaş, Aybastı, Kabataş, Kumru, Korgan, öbür tarafta Altınordu ve arkası olarak bölge bölge çalışılsa  daha başarılı olunurdu diye düşünüyorum. Mesela Altınordu bunu başarıyor. Çünkü Çambaşı Yaylası’nda ciddi anlamda çalışma var. Bizimde bu konularda ciddi anlamda çalışmamız lazım” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.