Bugünden itibaren yeni fiyatlar geçerli! Doğalgaz fiyatlarına zam yapıldı: İşte güncel zamlı tablo

01.08.2022
256
Bugünden itibaren yeni fiyatlar geçerli! Doğalgaz fiyatlarına zam yapıldı: İşte güncel zamlı tablo

Aylık olarak hesaplanan doğal gazda fiyat tarifeleri ile ilgili flaş bir gelişme yaşandığı belirtilerek Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde ağustos ayına ilişkin tarife tablosunun yayınlandığı aktarıldı. Bu tablo doğrultusunda bugünden itibaren, elektrik üretim amaçlı tarifede yüzde 10 artışa gidildiği aktarıldı.

1 AĞUSTOS İTİBARİ İLE GEÇERLİ

1 Ağustos 2022 tarihinden itibaren uygulanmak üzere elektrik üretim amaçlı tarifede yüzde 10 zam yapıldığı belirtilerek elektrik üretim amaçlı tarifede 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 13 bin 750 olarak olarak açıklandığı aktarıldı.

Öte yandan konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine satış fiyatı sabit kaldığı belirtilerek Ağustos ayında 1000 metreküp doğal gaz için 3 bin 264 lira olarak belirlendiği Sanayi aboneleri için ise fiyatlar 1000 metreküp doğal gaz için 10 bin 416 lira olarak açıklandığı aktarıldı.

TABLONUN DETAYLARI

Kademe 1: Her bir Ölçüm Sistemindeki Yıllık Çekiş miktarı 300.000 Sm3 ve altında olan Serbest Tüketicileri ifade etmektedir.

Kademe 2: Her bir Ölçüm Sistemindeki Yıllık Çekiş miktarı 300.001 Sm3 ve üzerinde olan Serbest Tüketicileri ifade etmektedir.

OSB: Organize Sanayi Bölgesi

OSB Kademe 1: “TESİS” bazında Yıllık Çekiş miktarı 300.000 Sm3 ve altında olan OSB’nin Katılımcılarını ifade etmektedir.

OSB Kademe 2: “TESİS” bazında Yıllık Çekiş miktarı 300.001 Sm3 ve üzerinde olan OSB’nin Katılımcılarını ifade etmektedir.

LNG: Doğal gazı Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) formunda satın alan tüketicileri ifade etmektedir.

CNG: Sıkıştırılmış Doğal Gaz (CNG) üretimi amaçlı doğal gaz kullanan tüketicileri ifade etmektedir.

Konut Tüketicileri (Evsel Tüketiciler): Dağıtım Şirketlerinin Serbest Tüketici olan ve Serbest Tüketici olmayan Konut tüketicilerini (Evsel Tüketicileri) ifade etmektedir.

Tarife’de yer alan Fiyatlar KDV ve ÖTV hariç fiyatlardır.

Yıllık Toplam Tüketim Miktarı 300.000 Sm3 ve altında olması durumunda Kademe-1 Fiyatı uygulanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.