“Basın, İletişimin En Güçlü Kanalıdır”

02.05.2018
286
“Basın, İletişimin En Güçlü Kanalıdır”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” dolayısıyla bir açıklama yaptı. Başkan Yılmaz mesajında, “Güç şartlar altında da olsa kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, yapılan hizmetlerin vatandaşlarımıza yansıtılması ve sorunların çözülmesi noktasında çok önemli bir kamu görevi yürüten basın mensubu arkadaşlarımızın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum” dedi.
Başkan Enver Yılmaz, mesajında şu görüşlere yer verdi:
Birleşmiş Milletlerin özgür ve bağımsız bir basın için 1993 yılında aldığı kararla birlikte 3 Mayıs günü, “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kutlanmaktadır. Basın, toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda araştırma, bilgilendirme ve kamuoyu oluşturma gibi önemli bir hizmeti yerine getirmektedir.
Basın mensupları, iletişimin en güçlü kanalları vasıtasıyla toplumun gerçekleri öğrenmesinde ve düşünceleri duyurmada kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinde etkili bir araçtır.
Geçmişten günümüze çok zor şartlar altında görevini yerine getiren Türk basını, Cumhuriyet’imizin kuruluşundan bugüne kadar ülkemizin demokratikleşme sürecinde öncü çalışmalar ortaya koymuştur.
Basının hem özgürlüğü hem de tarafsızlığı, bireyin ve toplumun haber alma, bilgi edinme hakkını kullanmasına, kamuoyunun duygu ve düşüncelerini objektif olarak yansıtmasına, bu suretle demokrasi ve insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesine katkıda bulunur.
Güç şartlar altında da olsa kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, yapılan hizmetlerin olduğu gibi vatandaşlarımıza yansıtılması hususunda basın özürlüğü kaçınılmazdır. Bu düşünceyle, basının sansürlenmesine yönelik sorunların çözülmesi ve haberlerin tarafsız bir şekilde halka iletilmesi noktasında çok önemli bir kamu görevi yürüten basın mensubu arkadaşlarımızın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum.
 

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.