Ordu Sosyal Gazetesi

“Atık maddeleri pırlanta gibi işleyip ihraç ediyoruz”

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Gürkan Gözmen, kürk üretimi için hayvanların öldürüldüğüne ilişkin ortaya atılan temeli olmayan iddialarla ilgili son noktayı koydu: “Deri sektörü normalde atık olacak bir maddeyi pırlanta gibi işleyip ihraç ediyor. Ülkemize döviz girdisi sağlayan bir sektör olarak hayvan katliamı ve beslenme tercihleri ile ilgili konularla uzaktan yakından bir ilgimiz yok.”

“Atık maddeleri pırlanta gibi işleyip ihraç ediyoruz”
13 Okunma
15 Mart 2021 - 17:51

Üretim, istihdam ve ihracat odaklı çalışmalarla Türkiye’nin toplam ihracatına aralıksız katkı veren Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD), son günlerde sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında çıkan ‘Et tüketimi ve kürk’ konulu haberlerle ilgili görüşlerini paylaştı.

“Atık ürünlerden ülkemize döviz girdisi sağlıyoruz”

TDKD Başkanı Gürkan Gözmen, deri ve kürk üretimindeki gerçeklerden uzak olan konuyla ilgili görüşlerini şu cümlelerle ifade etti: “Kürk hayvanları özel çiftliklerde sadece kürkü için beslenen ve eti yenmeyen hayvanlardan oluşuyor. Oysa etini yediğimiz ve kurbanda kesilen hayvanların derisi, atık ürün olarak deri ceket, yünlü deri ceket, ayakkabı, kemer çanta olarak, tabaklama esnasında çıkan ikinci ürünlerdende çok değerli kolajenler, kozmetik ürünleri ve gıda sektöründe jelatin ve salam, sucuk kılıfları vb. ürünler elde edilerek insanlığın hizmetine sunuluyor. Doğa dostu bu ürünler gömüldüğünde sayılı aylarda eriyip yok oluyor. İnsanları veganlığa yönlendirmek başka bir konu ancak gündem oluşturmak için insanların duyguları ile; yüzde 95’i ihracata çalışan sektörün emeğine, atık ürünlerden ekonomiye katkıda bulunan binlerce insanın ekmek yediği sektörün ve ürünlerinin bu konuyla karıştırılmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Satın alınan her bir deri ürün çevreye verilen değerin somut ve açık bir göstergesidir. Oysa gerçek deri yerine tercih edilen petrokimya bazlı ürünler yüzlerce yıl doğa tarafından yok edilemiyor. Geleceği düşünen her bir bireyin bu gerçeği göz önünde bulundurması büyük önem arz ediyor.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.