Asıl kışa şimdi hazır olun: Çok sert kış bizi bekliyor! Ortalık o tarihlerde buz kesecek

13.01.2023
145
Asıl kışa şimdi hazır olun: Çok sert kış bizi bekliyor! Ortalık o tarihlerde buz kesecek

Türkiye ocak ayına girmesine rağmen henüz etkili bir kar yağışı ile karşılamadı. Bunun üzerine vatandaşlar bu yıl kışın tam olarak gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Ancak bugün gelen son habere göre meteorolojik kaynaklardan Türkiye’ye ilişkin ciddi bir uyarı geldi. Uzmanlar radar görüntüsünü paylaşarak, asıl kışa şimdi hazır olmamız gerektiğini belirtti.

Uzmanlar paylaştıkları radar görüntüsüne ilişkin, “Sibirya geliyor. Stratosferik darbe tamamlanıyor. Ocak sonu, Şubat ve Mart ayları gerçek kışı yaşayacağız. Zonal rüzgârlar artık batıdan yani Atlas Okyanusundan değil, Doğu’dan yani Sibirya’dan esecek” yorumlarında bulundu.

BU BÖLGEDE CİDDİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteoroloji yaptığı son değerlendirmesinde yağışlı geçecek bölgeleri tek tek açıkladı. Son tahmin değerlendirmesinde, Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Diyarbakır çevreleri ile Adana’nın kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin edildiği belirtildi.

“OCAK SONU, ŞUBAT VE MART AYLARI GERÇEK KIŞI YAŞAYACAĞIZ”

Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yeni uyarılarda bulundu. Sibirya soğuklarının gelmek üzere olduğunu belirten Ökten, “Ocak sonu, Şubat ve Mart ayları gerçek kışı yaşayacağız” dedi.

“ZONAL RÜZGARLAR DOĞU’DAN YANİ SİBİRYA’DAN ESECEK”

Ökten, radar görüntüsünü de paylaşarak, şu ifadeleri kullandı; “Sibirya geliyor. Stratosferik darbe tamamlanıyor. Zonal rüzgârlar artık batıdan yani Atlas Okyanusundan değil, Doğu’dan yani Sibirya’dan esecek…”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.