Art Niyetli Kişilerce Dolandırıcılık Faaliyetine Konu Edilmesi Hakkında

22.06.2021
190
Art Niyetli Kişilerce Dolandırıcılık Faaliyetine Konu Edilmesi Hakkında

Ordu sınırları dâhilinde bulunan (19 İlçe) Hazineye ait taşınmazların kiralama, satış, irtifak hakkı vb. iş ve işlemleri Valiliğimiz (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) merkez ve ilçe Milli Emlak birimleri tarafından yapılmaktadır.
Son dönemde Türkiye genelinde Hazine taşınmazlarının art niyetli kişilerce vatandaşlardan satış, kiralama ve irtifak hakkı tesisi yapılacağı vaadiyle para talebi yapılarak mağduriyetler yaşandığı ulusal basında yer almaktadır.
İlimiz ve bağlı İlçelerde bulunan mülkiyeti Hazineye ait taşınmazların yukarıda belirtildiği şekilde art niyetli kişilerce ilgili Bakanlığımız yetkililerinin isimleri kullanılarak vatandaşlardan satış, kiralama ve irtifak hakkı vaadiyle para talep edilerek dolandırıcılık faaliyetinde bulunulduğuyla ilgili duyumlar alınmaktadır.
Ayrıca İdaremizce 336 sıra no.lu Milli Emlak Genel Tebliği gereğince Hazine taşınmazlarını işgal etmeleri nedeniyle Ecrimisil Tahakkuk ettirilen kişiler tarafından diğer vatandaşlara kullandıkları bu yeri/yerleri devretmeleri karşılığında haksız yere para talebinde bulunulduğu, İdaremize başvuran vatandaşlar tarafından beyan edilmektedir. Ecrimisil Ödemesi yürürlükteki mevzuat hükümleri kapsamında herhangi bir ayni hak sağlamamaktadır.
Hazine taşınmazları ile ilgili tüm iş ve işlemler Valiliğimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü merkez ve ilçe Milli Emlak birimlerince yapılmakta olup yukarıda bahsi geçen dolandırıcılık faaliyetleriyle karşılaşılması halinde mağduriyet yaşanmaması açısından vatandaşlarımızın ilgili güvenlik güçlerimize ve yetkili birimlerimize müracaat etmesi gerekmektedir.
Bu nedenle, konu hakkında iyi niyetli vatandaşların mağduriyet yaşamaması açısından kamuoyunun bilgilerine sunulur.
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.