Akar’ın Tepkisi Bankaları Frenledi

10.02.2020
241
Akar’ın Tepkisi Bankaları Frenledi

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası başkanı İrfan Akar geçtiğimiz günlerde bankaların haksız rekabet ederek müşterilerini zor durumda bıraktığını ifade etmiş, başka bir şehirde kendi hesabına bile para yatırırken para alındığını ücretlendirmede esnafa yardımcı olması gerektiğini savunmuştu.
Resmi Gazetede yayımlanan BDDK tebliğ ve TCMB yönetmeliğine göre, finansal tüketiciler le ticari müşterilerden alınan komisyon ücretler yenden düzenlendi. Buna göre ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı 2 bin 400’den 51 adede, finansal tüketicilerde 20’den 16’ya indirildi. BDDK 2014 yılında da finansal tüketicilerden alınabilecek ücret ve komisyonları 20 ile sınırlandırmıştı. Öncesinde bir sınır yoktu.
Daha Şeffaf Hale Geldi
Yapılan sadeleştirme sayesinde bankalar arasındaki ücret karşılaştırması daha şeffaf hale getirildi. Ticari müşterilerden alınan hesap işletim ücret ve hesap açılış ücret kaldırıldı. Ticari müşterilerin kredi tahsis, kredi kullanım, Kredilerin erken kapatılması, EFT gibi ücretler getirilen sınırlama sayesinde önemli ölçüde azaldı. Örneğin mevcut durumda kredi tahsis ücret kapsamında “İstihbarat ve Mal Analiz Ücret” ile “Limit Rezerve ve Değerlendirme Ücret” alınmaktaydı ve yaygın olarak yüzde 1’e varan oranlar uygulanmaktaydı. Tebliğ ile bu kalemler kredi tahsis ücret başlığı altında sadeleştirilerek tahsis edilen limitin on binde 25’le sınırlandırıldı. Ticari kredilerde kredi kullanım ücret yüzde 2’ye seviyelerine kadar çıkarken yen tebliğ ile en fazla yüzde 1 olarak sınırlandırıldı. EFT ücretlerine hem ticari hem de finansal tüketiciler için üst sınır getirildi.
Her iki grup için ortak uygulanacak yeni ücretler ise şöyle oldu,”EFT ücret işlem tutarının 1.000 TL’nin altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL (eskisi 6 TL), ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL (eskisi 17 TL),şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL (eskisi 67 TL) olarak belirlendi. İşlem tutarı 1.000 TL’le 50.000 TL arasında olan işlemlerde ise bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirlendi. Havale ücretler de her iki müşteri grubu için yarıya düşürüldü. Ticari kredilerde halen yüzde 2 – 6 aralığında belirlenen erken ödeme komisyonu yeni tebliğ ile kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda yüzde 1’e, vadesi 2 yıldan uzun olanlarda yüzde 2’ye düşürüldü. Ticari kredi kartlarında yüzde 3-4 seviyelerinde olan nakit avans Ödem e ATM 2 TL 5 TL 50 TL Şube / Diğer 5 TL 10 TL 100 TL YENİ ESKİ EFT ücretler en düşük en yüksek komisyonu yüzde 1’le sınırlandırıldı. Bu oran finansal tüketicilerde için de en fazla yüzde 1 olarak belirlendi. Ticari kredi kartlarında üyelik ücretine herhangi bir sınır getirilmedi. Finansal tüketicilerde ise kayıp, çalıntı ve benzer nedenlerle yılda k adede kadar kart yenileme ücret kaldırıldı. Bir yılda ikiden fazla kart yenileme durumunda ise sadece kart maliyet alınacak. Kiralık kasa depozito bedel finansal tüketiciler için kiralanan kasanın en fazla bir yıllık kira bedel olarak belirlendi. Ticari müşteriler için ise herhangi bir sınır getirilmedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.