Ailelere Önemli Uyarı

09.07.2021
203
  Ailelere Önemli Uyarı

Alp medya/Report Tv- Ajansımıza açıklamalarda bulunan Psikolog Erva Yurt, çocuklarda cinsellik ve cinsel istismar konusuyla ilgili önemli bilgilere değindi. Yurt; ‘’bebekler dünyaya geldiklerinde ve kucağa alındıklarından itibaren cinsel eğitim bir nevi verilmeye başlanıyor. Çocuklara karşı hitap ve sevme şeklimiz çok önemli, cinsel kimliğin belirlenmesinde ve de gelecekte kendilerini olası bir cinsel istismar saldırısından korumaları için de büyük önem taşıyor.’’
Sevgi Sözcüklerine Dikkat
‘’ Tıpkı eşimize, sevgilimize seslendiğimiz gibi çocuklarımıza seslenmek son derece yanlış bir durum. Aşkım, sevgilim gibi kelimeleri kullanmak sakıncalı. Sevme şeklimiz, kucağa almamız dudaktan öpmemiz bunlar doğru şeyler değil. Çünkü çocuk dudağından öpüldüğü zaman ilerde karşılaşabileceği bir cinsel istismarda bunu normal olarak algılayabilir. Çocuklara üç yaşına geldiğinden itibaren cinsel eğitim vermeye başlayabiliriz.’’ dedi.
Çocuklarımızı Gözlemlemeliyiz
‘’ Çocuk eğer cinsel istismara uğruyorsa, taciz veya sözlü taciz, sadece dokunmakta olabilir. Eğer çocuk bunlardan herhangi birini yaşarsa büyüklerine bu durumun sinyalini veriyor. Gözlem yapmak ve davranışlarını iyi okumak gerekli. Eğer eskiden yaptığı aktivitelerden zevk almıyorsa, arkadaşlarıyla oynamak yerine tek başına oynuyorsa, bir öz güven eksikliği yaşıyorsa bunları kesinlikle dikkate almalıyız.’’ dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.