04.04.2021
444
Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/talipkoc/public_html/ordusosyal.com/wp-content/themes/lara/lib/functions/commonfunctions.php on line 150
src="https://ordusosyal.com/wp-content/uploads/2021/05/ordu-sosyal-haber.jpg" data-src="" class="lazy" loading="lazy" alt="" width="
Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/talipkoc/public_html/ordusosyal.com/wp-content/themes/lara/lib/functions/commonfunctions.php on line 150
" height="
Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/talipkoc/public_html/ordusosyal.com/wp-content/themes/lara/lib/functions/commonfunctions.php on line 150
" />

Ordu’muzun İl Oluşunun 100. Yılı
Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören Ordu’nun il oluşunun 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı.
“4 Nisan 2021 tarihi ilimiz ve hemşehrilerimiz için kıymeti, manası ve ilham ettiği ruh daima diri kalacak önemli bir tarihtir” diyen Başkan Tören mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Milletlerin övünç duydukları tarihleri vardır. Bunlar, sadece rakamlardan, harflerden ibaret değildir. Bu rakamlarda gizlenmiş, milletlerin karakterleri, mücadele azmi ve kahramanlıkları vardır. Öyle ki zirve bir medeniyetin sahibi ve mirasçısı necip bir milletiz. Nice badireleri atlattık, tarihe nice şanlı sayfalar eklettik. Üç kıtaya, yedi denize adaletle, insaniyetle hükmetmiş bir cihan devletinin vârisleriyiz.
4 Nisan 2021 tarihi de ilimiz ve hemşehrilerimiz için kıymeti, manası ve ilham ettiği ruh daima diri kalacak önemli bir tarihtir. Zira bu tarih; Cumhuriyetimizin genç şehirlerinden biri olan Ordu’muzun il oluşunun 100’üncü yıl dönümüdür.
Ordu’muz, 1920 yılına kadar Trabzon vilayetine bağlı bir kaza iken 4 Nisan 1921 tarih ve 69 sayılı “Ordu Müstakil Livası Teşkiline” dair Kanunla il statüsüne kavuşmuştur. Ordu’muzun il oluşunda emeği geçenleri minnet ve şükranla yâd ediyorum.
Tarih bir hafıza aktarımıdır. Tarih dünü anlattığı gibi geleceği de şekillendirir. Bir şehrin, bir ülkenin insanlarının tarih ile ünsiyeti ne kadar güçlü ise, bugünün vizyonu geleceğin perspektifi de o derece köklüdür, geniştir. Evet, vizyonunuz, perspektifiniz kökleriniz kadardır. Onun için, biz her ne yapıyorsak, her ne işle uğraşıyorsak, farkında olalım veya olmayalım tarihin oluşturduğu geleneğe bağlanarak yaparız.
Şehrimizin ismi öylesine konulmuş değildir. Şehrimizin ismi, belki de millet olarak tarih sahnesine çıktığımız ve tarih yazımına konu olduğumuz ilk medeniyet hamlemizle yaşıttır.
Biz derin bir tarihe ve geniş bir coğrafyaya muhatabız. Bugün bir şehri yeniden kurmayı hayal ediyorsak, dayandığımız müktesebat işte bu derin tarih ve geniş coğrafyadır. Ne var ki, bu derinlik ve genişlik bilinç düzlemine gelmezse bir anlamı yoktur. Bizler güçlü, estetik ve kimlikli şehirlerin mücadelesini veriyoruz. Şehri yeniden inşa edeceksek, gelenek ile geleceği bütünleştirmek zorundayız. Çünkü insan bir şehri inşa ederken, kendisini de inşa eder. Ayağımızın birini bu coğrafyaya sabitleyip diğeriyle dünyayla bütünleşeceğiz. İdrakimizi inşa edeceğiz ki, irademizi güçlü bir şekilde ortaya koyup, şehri insan merkezli mimari ile donatabilelim.
Geleceğin şehrinden bahsederken, çağımızın oluşturduğu ihtiyaçları da ıskalamadan yeni bir muhayyile, yeni bir şehir şiarıyla çalışıyoruz. Şehir için mimari kadar önemli olan başka bir şey de entelektüel çerçevedir. Ordu, Altınordu bu çerçeveyi oluşturacak güce, birikime fazlasıyla sahiptir. Ordu, Altınordu konusu olan şehirdir. Altınordu tarihi ve geleneği olan bir şehirdir. Bizim söyleyecek sözümüz, sözümüzü de eyleyecek irademiz ve gücümüz var. Onun için hem ekonomik bakımdan hem şehircilik çerçevesinde hem de bu şehircilik anlayışını şekillendirecek entelektüel kalkınmayı gerçekleştirmek için canla başla çalışıyoruz.
Çocuk dostu, tarih dostu, kitap dostu, sanat ve kültür dostu, engelli dostu, çevre dostu rekabet gücü yüksek yaşanabilir modern aynı zamanda turizm de ticarette tarımda tarım endüstrisinde teknolojide üreten bir Ordu, yeşiliyle mavisiyle huzuruyla üretimi ile ışığı sönmeyen bir şehir için ‘Vizyonu Dünya Kenti Altınordu’ hedefi ile var gücümüzle çalışıyoruz.
“Bizim şehrimiz.” dediğimizde hiçbir vatandaşımızın gönlünde bir burukluk olmamalı. Hangi düşünceden olursa olsun, hangi kimliği taşırsa taşısın, herkesin “Bizim şehrimiz.” dediğinde, seslerinin aynı mutlulukta, aynı neşede ve aynı gürlükte çıkması gerekir. İşte o zaman biz mutlu “büyük bir aile” olabiliriz.
Ordu’muzun il oluşunun 100. yılı münasebetiyle yaşadığımız onuru ve gururu pandemi koşulları nedeniyle coşkun kalabalıklar ve görkemli törenlerle kutlayamayacak olsak da yıl boyunca hayata geçireceğimiz yüz etkinlik ile şehrimizin güçlü yanlarını ve üstünlüklerini ülkemizin gündemine taşıyacağız. Büyük Ordu, Altınordu ailesi olarak haklı gururumuzu ve mutluluğumuzu pandemi sonrasında tedbirlere uyarak sabrımız ve dikkatimizle  kavuşacağımız sağlık esenlik dolu günlerde mutlaka telafi edeceğiz ve sevincimizi hep birlikte paylaşacağız.
Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şerefli bir gelecek için mücadele hattını çizen, millî birliğimizi kazandıran ve bağımsız bir vatan bırakan bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.
Ordu’muzun ilk Belediye Başkanı HASAN AĞA, şehrimizin tarihinde yeni bir devrenin başlangıcını yapan Belediye Başkanlarımızdan FELEKZADE SÜLEYMAN AĞA, ilk Vali’miz Fazıl Özelçi başta olmak üzere dünden bugüne şehrimize ve hemşehrilerimize emeği ve hizmeti geçen tüm mülki idare mensuplarına, iş, ticaret sanat kültür hayatına katkı sağlayan ve bu kimliğin pekişmesine vesile olanlardan ebediyete intikal edenlere yüce Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olanlara sağlık esenlikler temenni ediyorum.
İlimizi bugünlere taşıyan esnafından üreticisine, çiftçisine, sanayicisinden tüccarına, işçisinden memuruna, köylüsünden kentlisine, Milletvekilinden bürokratına, kadınımızla erkeğimizle çocuklarımızla emeği, akıl ve alın teri bulunan tüm hemşehrilerimize şükranlarımlarımı ve saygılarımı sunuyorum.
Onlar bize, güçlü bir Devlet, onurlu bir ülke, gurur veren bir Cumhuriyet, her zaman bu topraklar üzerinde dalgalanmaya devam edecek şanlı bir bayrak ve huzur içerisinde yaşadığımız bir şehir bıraktılar.
O isimsiz kahramanların bağımsızlık inancı, zoru başarma azmi ve yeteneği, milletlerine olan derin bağlılıkları, karşı karşıya bulunduğumuz sorunların aşılmasında en büyük ilham kaynağımız olacaktır. Ortak kaderi paylaştığımız tüm hemşehrilerimizle tarihimizden aldığımız ilhamla, güçle ortak akıl ve ortak irade ile şehrimizi hep birlikte geleceğe taşıyacağız.
Ordu’muzun il oluşunun 100’üncü yılı kutlu olsun.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.