Bugun...


Talip KOCAKOÇ


Facebookta Paylaş

ORDU’DA BİR FİLM DÖNÜYOR
Tarih: 21-03-2018 20:13:00 Güncelleme: 21-03-2018 20:13:00


 

Ordu’da şu sıra bir film dönüyor. Mecazen söylemiyorum bunu. Son dönemde özellikle genç kuşağın ilgisini çeken kısa film, fotoğraf, yazarlık gibi kültür sanata dair birçok çalışmayı görmek mümkün bu kentte. Daha öncesinde fotoğrafçılık anlamında sayısız etkinlikler düzenlenen Ordu, artık kendini bir tık daha ileri taşıyor ve kadrajına sinemayı da alıyor. Henüz tanınmamış eşsiz güzellikleri barındıran Ordu, başlayan film sektörü ilgisi ile kendini ayrı bir kulvara taşıyacak gibi görünüyor.

Korgan’da “Şipşak Anadolu” adıyla bir film çekilmişti önceki senelerde, ardından yine ulusal bazda çeşitli film setleri kuruldu Ordu’nun farklı bölgelerinde. Ancak bu çalışmaların ne kadar başarıya ulaştığını sorarsak Orduluların çoğu Ordu’da film setleri kurulduğunu bile bilmiyor! Bunun sebebini de, henüz kendini yeni aşan Ordu’da bu çalışmaların yeni yeni gündeme gelmesine bağlıyorum.

                Tiyatro alanından konuyu açarsak; Ordu’nun nice usta oyuncuları ağırlamış bir tiyatrosu var. Ama gel gör ki; şimdiki adıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu, sanki değerini yitirdi son dönemde. Geçtiğimiz günlerde vefat eden usta oyuncularımız oldu. Bekliyordum ki; o sahneden uğurlansın cenazeleri… Olmadı, değeri bilinmedi…

                Öte yandan sanat dünyasında birçok Ordulu isimle karşılaşmak mümkün. O isimlerin de kendilerinin bir Karadenizli, Ordulu olduklarını sanki gizler gibi tavır almaları buradaki kültürel sanatsal faaliyetlerin önünü kesen önemli bir etken bence. Son dönemin dikkat çeken internet fenomenleri de var. Zaman zaman, içinde Ordu geçe paylaşımlarını görüyoruz ama ne yazık ki bu çalışmalar Ordu kültürünün geleneksel anlayışına uzak kalıyor. Bir Hekimoğlu canlandırması yapmak zor geliyor fenomen dostlarımıza. Araştırarak, öğrenerek sergilenecek güzel çalışmalar Ordu’yu ayaklandıracaktır.

                Bunun ötesinde Ordu’da engellerin aşıldığı yeni bir dönem başlıyor; bir filmler dönüyor. Bunu görmek güzel. Şahsen tanımaktan memnuniyet duyduğum Halk Bilimci Samet Kılıç tarafından başlatılan, “Fındık Veresiye”  filmi çalışmaları yerelin tadını ulusal ekranlara taşıyacak gibi görünüyor. İnşallah bu film bölgemizin kültürel yapısını, mizahi ögelerin, örf ve ananelerini ulusal kadraja taşır. Başarılar diliyorum.

                Ve değerli kardeşim Berkhan Portakal… Aslen Adanalı olsa da, kendisinin Ordu aşığı tarafına hastayım. Bir iki senedir ağzında hep bir bakla var ama günün şartları olsun, imkansızlıklar olsun ya da Ordu’nun hazır olmayışı diyelim; o baklayı çıkaramadı ağzından Berkhan kardeşim. Bildiği bir şey vardı; Ordu sanatı öğrenecek, alışacak, bu kent filmlere konu olacak.

Gördüğüm o ki; Berkhan bu inancında başarıya ulaşıyor şu sıra. Tabir-i Caizse baklayı çıkardı ağzından. Fırsat buldukça ben de kardeşimin kısa film çalışmalarına dahil olmaya başladım. Lise ve üniversiteden dahil olan gençleri de gördükçe, “Ordu’da bir film dönüyor” dedim. “Anason” adlı kısa filmin çalışmalarında bulunmak beni de memnun etti.

                Önceki gün “Ordu’a film döndüren” arkadaşlarımızla bir süre sohbet ettik. Çay, kahve sohbet şahaneydi. Değerli bir insan ile tanıştım; gerçi tüm ekip birbirinden değerli. Müzik öğretmeni ve birçok başarılı çalışmaya imza atan Ertan Devrim Sarıhan ile kültür sanattan, felsefeden konu açtık, dertleştik adeta.  Sanatın her alanına ilgili güzide insanlar; Cem Gündoğdu, Fatma Bozgüney, Emirhan Yeşilyurt, Ömer Faruk Demir ile aynı sanat ortamında buluşmak da ayrı bir güzellik.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği üyesi ÖNCÜ Gençlik ve Spor Kulübü'nce düzenlenen "Öncü Spor-Sporda Kardeşlik Kısa Film Yarışması’nda Türkiye derecesi alan çalışmalarda aktif görev üstlenen sanat gönüllüleri Mustafa Demirel, Umut Bilal Dokuz, Olgun Yüksel ile tanışmak da beni memnun etti. O yarışmada "Galibimiz Dostluk Olsun" adlı filmiyle üçüncü seçilen Ordu Selimiye Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Yakuphan Baş arkadaşımıza da sanat yolunda başarılar diliyorum.

                Kısacası Ordu’da dönen filmler bu kent adına gurur verici. Bu çalışmaların meyvelerinin şehre değer katması dileğiyle… 

          Bu yazı 805 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Talip Kocakoç Kadrajından
  Talip Kocakoç Kadrajından
 • Ordu Kuzeydoğu Fotoğrafçıları
  Ordu Kuzeydoğu Fotoğrafçıları
 • Ordu Fotoğrafları
  Ordu Fotoğrafları
 1. Talip Kocakoç Kadrajından
 2. Ordu Kuzeydoğu Fotoğrafçıları
 3. Ordu Fotoğrafları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Fındık Veresiye / Karadeniz Komedisi
  Fındık Veresiye / Karadeniz Komedisi
 • Sezen Aksu / Vazgeçtim
  Sezen Aksu / Vazgeçtim
 • Nazlı İlişik - ÇÖL - Video Klip
  Nazlı İlişik - ÇÖL - Video Klip
 • Hatice Kurtoğlu_Bari Sen Tut Elimi_Video Klip
  Hatice Kurtoğlu_Bari Sen Tut Elimi_Video Klip
 • Ali Kızıltuğ - Benim O Köyümde Alacağım Var
  Ali Kızıltuğ - Benim O Köyümde Alacağım Var
 • Ben Mustafa Kemalim / Mervegül Kocakoc
  Ben Mustafa Kemalim / Mervegül Kocakoc
 1. Fındık Veresiye / Karadeniz Komedisi
 2. Sezen Aksu / Vazgeçtim
 3. Nazlı İlişik - ÇÖL - Video Klip
 4. Hatice Kurtoğlu_Bari Sen Tut Elimi_Video Klip
 5. Ali Kızıltuğ - Benim O Köyümde Alacağım Var
 6. Ben Mustafa Kemalim / Mervegül Kocakoc
VİDEO GALERİ
YUKARI