Bugun...ÜRETİCİ FİYATI KENDİSİ BELİRLEYEMİYOR

Tarih: 13-09-2017 09:13:19 + -


Onca emeğe rağmen fiyat konusunda umduğu fiyatı bulamayan üretici ne yapacağını şaşırdı. Üretici serbest piyasada halen spekülatörlerin aktif olduğunu savunup dert yanarken, bir köşe yazısı eleştiri oklarını fındık üreticisine çevirdi, öz eleştiride bulundu.


ÜRETİCİ FİYATI KENDİSİ BELİRLEYEMİYOR

Gazeteci Talip Kocakoç’un Ordu Yeni Dönem Gazetesi’nde yazmış olduğu “KABAHAT SENDE ÜRETİCİ!” başlıklı makalesi kamuoyunda dikkat çekti. Özellikle sosyal medyada tartışılan makalede “üreticinin kendi ürününe kendisinin fiyat belirlemesi, borç var diye fındığı koşarak tüccara teslim etmemek gerektiği” gibi ifadeler vurgulanıyor. Köşe yazısında genel anlamıyla üreticinin umudunun tükendiği ve inanacak kimse kalmadığı anlatılırken, “derdim var” diyen üreticilerin neden meydanlarda olmadığı da sorgulanıyor. Dolaysıyla üreticinin kabahati biraz da kendisinde araması gerektiğine işaret ediliyor.

Makale sosyal medyada paylaşılırken çoğu üretici öz eleştiri yapan yorumlarıyla dikkat çekti.

 

Ordu Yeni Dönem Gazetesi’nde yayınlanan, dikkat çeken köşe yazısı şu şekilde:

 

KABAHAT SENDE ÜRETİCİ!

 

Son zamanlarda moda oldu fındık bahçesini kesmek, meydana çıkıp çuval çuval fındığı ateşe vermek. “Üretici delirdi” mi desem, “hakkını mı savunuyor” desem bilemedim, anlam veremedim ben bu işe. Sosyal medya hesaplarının olmazsa olmaz paylaşımlarından biri haline geldi elinde baltayla fındık dallarına saldırmak ya da benzin döküp yakmak. Üretici biricik ürününe fiyat bulamadı, sesine ses bulamadı; şimdi kendine zarar veriyor kanaatimce.

Zaten biricik ürünün, başka geçim kaynağın yok. E be adam! Fiyata kızıp neden kendi kendini ateşe atıyorsun. “Pireye kızıp yorgan yakmak” tam da bu işte. Sen üreticisin, yıl boyu bahçeye in, ışkın al, gübre at, bakım yap derken bir de zirai don ile mücadele et. Fındığın doğumundan haşatına kadar çalış didin ve fındık para etmedi diye gel bahçeni ateşe ver. Yazıktır ya!

 

Daha yeni, birkaç sene öncesinde dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Trabzon’a gelmiş, tarımsal ürünleri masaya yatırmıştı. Bakanın demesine göre daldaki fiyat ile raftaki fiyat dengelenecek, üreticinin mağduriyeti giderilecekti. Piyasadaki spekülatörlerin önüne set konulacak, fiyatı üretici belirleyecekti. Geç kardeşim o işi, yalan oldu gitti hepsi! Gelen karnını doyurdu, iki bardak çay içti gitti. Fındığı anan, işiten olmadı daha. Bizim ziraat odalarımız,fındık ilgililerimiz neler yapmadı ki sesini duyurmak için. “Fındık öldü” diyen mi dersin, “Çelenk götüren” mi ya da sela verdirip fındığa cenaze töreni yapanı mı dersin… Peki ne oldu? Boynunu büken, bahçesine küsen üretici oldu yine. O dönemde başladı bahsettiğim fındık yakma, bahçe kesme muhabbetleri. Üreticiyi bahçeye küstüren kişi dönemin tarım bakanı Faruk Çelik oldu.

 

Şimdilere geldiğimizde yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Ahmet Eşref Fakıbaba, fındığın başkenti olarak gösterilen bölgeyi, Ordu-Giresun’u ziyaret etti. Yıllardır umduğunu bulamayan üretici “Doktordur,fındıktan anlamaz ama belki bir umut” dedi, Fakıbaba’yı dinledi. O da ne! Bakan Fakıbaba ne desin! Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Soydan’ın fındığın sorunlarını konu alan talebine cevap veren Bakan Fakıbaba; “Fiyatın düşük olması yüksek rekolteden kaynaklanıyor.” dedi. Hani yüksek rekolte? Gören var mı dalları yere seren ağırlığınca fındık rekoltesini.

 

İşte şimdi gelelim “Üreticinin kabahatine” Fındık neden para etmiyor biliyor musunuz? Bakan gelecek fiyat söyleyecek, yüksek fiyattan satacağız beklentisinden. Sahi! Bizim kendi emeğimizle ürettiğimiz ürünümüzün fiyatını bakan niye belirliyor? Tamam yasalar yine işlesin, rekabet kurumu üretici-alıcı arasındaki fiyatı dengelesin. Ama fındığın fiyatını fındığın sahibi beliresin. Üreticinin kabahati de burada işte. Kendi ürününü kendi satamıyor, kendisi fiyat belirleyemiyor. Sonra da “fiyat neden düşük?” oluyor.

 

Yapılması gereken aslında çok basit. Hasat bitecek, fındığı hemen tüccarın önüne sermeyeceksin. Tüccar gelip sana yalvarmalı, senden fındık dilenmeli ki sen üretici olarak serbest piyasaya inat fiyatını kendin belirlemelisin. Hee, bunu yapmayıp borcum var diye hemen satarsan “fındık niye para etmiyor?” diye yakınırsın. Üreticiler toplansın eylem yapsın denildiğinde de ortalıkta görünmezsin. Suçlu sensin üretici, kabahat sende üretici!

 
Bu haber 3548 defa okunmuştur.

Buse Yıldız / 13-09-2017 11:02:00

Talip senin gibi yazar görmedim ben ya muhteşem işler yapıyorsun seni daha büyük yerlerde göreceğiz buna eminim. Seviliyorsun :)FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Talip Kocakoç Kadrajından
  Talip Kocakoç Kadrajından
 • Ordu Kuzeydoğu Fotoğrafçıları
  Ordu Kuzeydoğu Fotoğrafçıları
 • Ordu Fotoğrafları
  Ordu Fotoğrafları
 1. Talip Kocakoç Kadrajından
 2. Ordu Kuzeydoğu Fotoğrafçıları
 3. Ordu Fotoğrafları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Fındık Veresiye / Karadeniz Komedisi
  Fındık Veresiye / Karadeniz Komedisi
 • Sezen Aksu / Vazgeçtim
  Sezen Aksu / Vazgeçtim
 • Nazlı İlişik - ÇÖL - Video Klip
  Nazlı İlişik - ÇÖL - Video Klip
 • Hatice Kurtoğlu_Bari Sen Tut Elimi_Video Klip
  Hatice Kurtoğlu_Bari Sen Tut Elimi_Video Klip
 • Ali Kızıltuğ - Benim O Köyümde Alacağım Var
  Ali Kızıltuğ - Benim O Köyümde Alacağım Var
 • Ben Mustafa Kemalim / Mervegül Kocakoc
  Ben Mustafa Kemalim / Mervegül Kocakoc
 1. Fındık Veresiye / Karadeniz Komedisi
 2. Sezen Aksu / Vazgeçtim
 3. Nazlı İlişik - ÇÖL - Video Klip
 4. Hatice Kurtoğlu_Bari Sen Tut Elimi_Video Klip
 5. Ali Kızıltuğ - Benim O Köyümde Alacağım Var
 6. Ben Mustafa Kemalim / Mervegül Kocakoc
VİDEO GALERİ
YUKARI