Bugun...ORDU, ORYANTİRİNG SPORUNU SEVDİ

Ordu’da Oryantiring sporu alanında başarılı çalışmalarıyla tanınan Varış Hakemi Emrah Kuvan, gazetemizin özel konuğu oldu. Kendisiyle bu alanın tarihi, gelişimi ve hedefleri üzerine geniş bir söyleşide bulunduk.

facebook-paylas
Tarih: 13-01-2018 15:24

ORDU, ORYANTİRİNG SPORUNU SEVDİ

 

 

Röportaj: Talip KOCAKOÇ

Aynı zamanda ordu Oryantiring Spor Kulübü’nün Basın iletişim Sorumlu olarak görev yapan Kuvan, bu sporun bölgede gelişimi adına elini taşın altına koymuş,Oryantiringi Ordu’ya sevdirmiş bir isim. Hakem Kuvan’a sorularımızı yönelttik ve Oryantiring sporunu şu şekilde detaylandırmış olduk:

·         Oryantiring sporunu kısaca tanımlar mısınız?

Oryantiring (yönbul, orienteering) harita yardımıyla yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Çoğu ülkede federasyonlar halinde örgütlenmiştir ve belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.

 

·         Türkiye’de ve bölgemizde ne kadar tanınıyor bu spor?

Türkiye’de oryantiring, 1970’lerden beri silahlı kuvvetlere bağlı kurumlar ve diğer kamu kurumları bünyesinde yapılmaktadır. 1999’da İstanbul ve Ankara’da halka açık oryantiring grupları kurulmuş ve faaliyete başlamıştır. Türkiye’de resmi örgütlenme çalışması 2001 yılında başlamış ve 2002 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dağcılık Federasyonu’na bağlı Oryantiring Asbaşkanlığı kurulmuştur. Asbaşkanlık 2004 yılında İzcilik Federasyonu’na bağlanmıştır. 2006 yılında bir Oryantiring Federasyonu kurulması kararı alınmış olup, 28 Mart 2006 tarihinde İzcilik Federasyonu’nundan ayrılan Oryantiring, 19 Haziran 2006 tarihinde kurulan Oryantiring Federasyonu’na bağlanmıştır. 2006 yılının son dönemlerinde özerliğini isteyen Federasyon, 2007 mart ayında birinci genel kurulunu yaparak özerk federasyon olmuştur.Türkiye’deki en önemli oryantiring faaliyeti, uluslararası katılıma sahne olan İstanbul 5 Gün yarışmalarıdır. Bölgemizde ise henüz yeni olmasına rağmen tanınabilirliği yakaladığımızı görüyoruz. Bu da bize güç veriyor.

 

·         Yaş sınırı var mı?

Hem kas hem zihin gücü kullanıldığından yürüyüş yapabilen ve hafif tempo koşabilen herkes yapabilir. Oryantiring yarışmaları yaş kategorilerine göre yapılır, dolayısıyla rakipleriniz yaşıtlarınız olacaktır. Yarışmalar 10 yaş kategorisi ile başlayıp üst yaş için sınır bulunmamaktadır. Çocuk yaşta başlayan ve harita okuma yeteneği olan kişilerin başarı oranı yüksektir.Sınır tanımayan spor olarak bilinen oryantiring yarışları farklı yaşta katılıma uygun olduğu için oldukça güzel bir manzara sunmaktadır. Start koridorunda 10 yaşında bir çocuk ile 70 yaşında birini görürseniz şaşırmayın. Her yaşta aile üyesinin kendine uygun zorlukta yarışın parçası olması ile keyif verici aile aktivitesi haline gelebilir. Örnekleri oldukça fazla olan ailelerin sayısı katlanarak artmaktadır.

 

·         Bu sporun faydaları neler / Harita bilgisi, atiklik vb. / Günlük hayata katkıları?

Oryantiring sporu genç bireylere çok şey verir. Birçok ülkede ilköğretim ve lise seviyesi müfredatlarında yer alır. Bu sporun kavramsal, fiziksel, sosyal ve bireysel birçok faydaları söz konusudur.

*Genel Olarak Faydaları
1- Oryantiring; Ailenin bütün üyeleri ile hafta sonu boyunca zihni rahatlatmak ve eğlenmek için doğaya dönebilecekleri ve aile ilişkilerini geliştirip iyi vakit geçirebileceklerdir aile sporu olarak tanımlanmaktadır.

2- Bireyin kendisini doğaya uyduracağı, doğayı nasıl koruyacağı ve doğa kanunlarına nasıl bağlı olunması gerektiğini öğrendiği Oryantiring, çevresel bir spordur.

3- Oryantiring seçkin bir spordur, çünkü meydan okumalarla doludur. Test edilmiş çözümleri denemek için bacakları ve beyni iyi bir şekilde kullanmalıdır.

4- Oryantiring, fiziki olduğu kadar zihnide çalıştıran son derece sağlıklı ve zekâ gerektiren bir spordur. Sadece fiziksel özellikleri geliştirmekle kalmaz ek olarak baskı ve stres altındayken bağımsız olarak düşünme ve zorlukları çözme yeteneklerini de geliştirir.

5- Oryantiring ucuz beden sporudur. Arazide sadece iyi bir harita ve pusulaya ihtiyaç duyulur. Herhangi bir spor kıyafeti ve spor ayakkabısı giyilebilir. Ancak yetenekler geliştikçe profesyonel Oryantiring malzemeleri ve özellikle Oryantiring ayakkabıları kullanılabilir.

6- Oryantiring sosyal bir spordur. Oryantiringde insanlar yaş, cinsiyet, etnik, kültürel köken ve sosyal statüden bağımsız olarak tanışır, iletişim kurulur ve beraberce hayattan zevk alınabilir.

7- Oryantiring bireye heyecan verici ve rekabetçi insan yaşamını sunan bir hazine avcılığı sporudur.

8- Görevin gerektirdiği yetenek sporu olarak önemli bir askeri spor dalı ve bir rekabet sporu olarak da, Dünya Şampiyonaları olan etkin bir spordur.

9- Oryantiring bir öğrenci sporudur, çünkü örgencilerin mantıklı düşünme ve problemleri bağımsız olarak analiz edip çözme yeteneğini geliştirir.

Özet olarak Oryantiring kadın – erkek, genç – yaşlı, acemi – tecrübeli, zengin yada fakir dünyanın her yanından her türlü insanın katılmak için ilgisini çekeceği bir spor dalıdır.

*Kavramsal Faydaları

1-Coğrafya, matematik, fen bilimleri ve beden eğitimi çalışmaları bu aktivite ile sürekli olarak ve çocuğa hissettirilmeden yapılır.

2- Sürekli olarak sporcunun elindeki bilgileri yorumlamasını gerektirir, özellikle haritadan araziye uyarlayarak yorum yapılır.

3- Gençleri yeryüzü şekillerini algılayıp kategorize etmeye yöneltir ve kara haritalarına aşinalık kazandırır.

4- Temelde yön bulma ile ilgili bir spordur. Harita okuma, pusula ile açı alma ve takip etmeyi sürekli kullanmak gerekir.

*Fiziksel Faydaları

Fiziksel açıdan Oryantiring’in faydalarından bazılarını ise şunlar oluşturur:

1- Aktivitede başarılı olmak için hızlı, çevik ve kuvvetli olmak gerekir. Kişi sürekli bu yönlerde gelişme kaydeder.

2- Oryantiring koşarak yapılır. Kardiovasküler dayanıklılık ve genel kondisyon arazide hızla ilerlemenin olumlu yan etkileridir.

3- Bu sporun temel özelliği, içerdiği mücadelenin hem fiziksel hem de zihinsel olmasıdır. İşin içinde harita okumak olduğunda çocuklar genellikle daha fazla antrenman yapmaya ve daha uzun koşmaya başlarlar.

 

*Sosyal ve Bireysel Faydaları

Bu sporun bütün türlerinin kişilerin bireysel ve sosyal özelliklerini geliştirdiği uzun bir zamandır kabul edilmektedir. Aktivite ister yarışma sporu, ister eğlenceli vakit geçirme veya macera yoğunluğu yüksek bir etap seklinde düzenlensin, kişisel gelişim için çok değerlidir. Oryantiringin bu alandaki faydaları da söyle sıralanabilir:

1- Ailece yapmaya çok uygun bir aktivitedir: Ailenin bütün bireyleri kendilerine uygun zorlukta parkurlara katılabilir. Aile içi iletişim ve paylaşımı destekler.

2- Bu spor, özellikle büyük şehirde büyüyen çocukların doğayla tanışmasına vesile olur.

3- Genç oryantiringçiler sürekli olarak hedef ve isteklerini net bir şekilde düşünmeye, bunlara ulaşmak için sistemli olarak çok çalışmaya, taş üstüne taş koymaya yönlendirilir.

4- Gençler genellikle vücutlarının fiziksel ihtiyaçlarını karşılarlar. Oryantiringe genç yaşta başlayanların çok azı sigara kullanır.

5- Minikler genelde spora birkaç kişilik gruplar halinde başlarlar ve beraber çalışmayı öğrenirler.

6- Oryantiring bireyin kendine güvenini ve inancını besleyip büyütür. Çocuklar kendi kararlarının sorumluluğunu alırlar. Ormanlık bir alanda başarılı bir harita okumanın çocukta bıraktığı duygu “gerçekten” başardığıdır.

7- Sosyal bir spor olan oryantiringde insanlar yaş, cinsiyet, etnik, kültürel köken ve sosyal statüden bağımsız olarak birbirleriyle tanışıp kaynaşırlar. İletişim kurarlar ve beraberce hayattan zevk alırlar.

·         Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

30/05/1989 Ordu doğumluyum ilk ve orta okulu 60.yıl İlköğretim Okulu’nda okudum. Liseyi Özel Ordu Kolejinde okudum. Esnafım, akü imalatı yapıyorum. İşyeri sahibiyim evliyim 1 çocuk babasıyım.

 

·         Oryantiring ile ne zaman ve nasıl tanıştınız?

Oryantiringle tanışmam Ordu’da bir gazeteye verilen ilandan başladı. Sordum araştırdım baktım bu spor fazla duyulmamış ve zamanla gelişir düşüncesiyle bu güzel ailenin bir parçası oldum. bu güzel bir spor deyip atıldım bu spora hakem kursuna başladım eğitimlerimi aldım3 ay gibi bir zamanda eğitimimi tamamladım mülakatı geçtim yazılı sınavı da başarıyla bitirdim ve 18.11.2015’te hakem olarak görevime başladım. İlk hakemlik deneyimim Ordu’da okullar arası yarışta yaşadım ve daha sonrasında kademe kademe yarışlarda görev aldım ve en büyük benim için ilk büyük bir turnuvada yer almam heyecan yarattı. Türkiye oryantiring şampiyonası bilgi okulları 1.kademe yarışması 14-15 /10/2017 samsun da görev alarak bu güzel duyguyu yaşadım ve de bu yarışta bana görev veren federasyonumuza teşekkürü bir borç bilirim. Bu yarışta elimden geldiği kadar doğru kararlar vermeye çalıştım ve de başardım hakemler arasında kardeşlik ağabeylik bir kolej havası vardı, herkese kendimi sevdirdim bu da bana başarıyı getirdi. Bu yarışın akabinde Ordu’da 10 kasım Atatürk yarışmasında görev alarak devam ettim. Sonrasında Ordu’da Oryantiring Ordusu Spor kulübüne basın iletişim başkanı olarak atandım hem de hakemliğe devam ediyorum. Öte yandan yarışlarda Varış hakemi olarak görev alıyorum sonuçları belirliyorum.

 

·         Nerelerde hangi görevlerde bulundunuz?

Yılında Ordu’da okullar arası yarışlarda çıkış hakemi olarak görev aldım. 2017 yılında ise Türkiye Oryantiring Şampiyonası bilgi okulları 1.kademe yarışında çeşitli görevlerde bulundum. 10 Kasım Atatürk yarışlarında ise yine çıkış hakemi olarak görevde bulundum.

 

·         Ordu’yu ne kadar temsil edebiliyoruz?

Ordu Oryantiring sporunda kendini ispatladı ve başarılı çalışmalar yapmaya da devam ediyor. Daha öncesinde kendi bölgemizde Samsun ve Sivas başta olmak üzere birçok yerde Federasyonun yarışmalarına katıldık. Önemli başarıları Ordu iline kazandırdık. Ordu ilimiz spor anlamında özellikle futbola odaklanmış bir yapıya sahip. Bunun  ötesinde Oryantiring de artık bu kentin demirbaşları arasına giriyor. Ordu, oryantiring Federasyonunun hemen hemen her yarışmasında kendine yer bulan bir isim oldu.
Kaynak: Ordu Oryantiring Spor Kulübü

Editör: Talip Kocakoç

Bu haber 2680 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/05/2018 Fenerbahçe 3 - 2 Atiker Konyaspor
 19/05/2018 Göztepe 0 - 1 Galatasaray
 19/05/2018 Medipol Başakşehir 3 - 2 Kasımpaşa
 19/05/2018 Beşiktaş 5 - 1 Sivasspor
 18/05/2018 Trabzonspor 3 - 0 Kardemir Karabükspor
 18/05/2018 Alanyaspor 3 - 2 Antalyaspor
 18/05/2018 Gençlerbirliği 1 - 0 Bursaspor
 18/05/2018 Yeni Malatyaspor 3 - 2 Kayserispor
 18/05/2018 Akhisarspor 2 - 1 Osmanlıspor FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 07/05/2018 MKE Ankaragücü 1 - 1 Adana Demirspor
 05/05/2018 Boluspor 1 - 0 Denizlispor
 05/05/2018 Samsunspor 3 - 3 Ümraniyespor
 05/05/2018 Altınordu 1 - 1 BB Erzurumspor
 05/05/2018 Çaykur Rizespor 4 - 2 Gazişehir Gaziantep FK
 04/05/2018 Adanaspor 0 - 3 Eskişehirspor
 04/05/2018 Elazığspor 2 - 2 İstanbulspor
 04/05/2018 Gaziantepspor 4 - 5 Giresunspor
 04/05/2018 Balıkesirspor Baltok 4 - 1 Manisaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 05/05/2018 Tuzlaspor 2 - 1 Sarıyer
 05/05/2018 Mersin İdmanyurdu 0 - 7 Sancaktepe Belediyespor
 05/05/2018 Keçiörengücü 3 - 2 Kastamonuspor 1966
 05/05/2018 Bodrumspor 2 - 1 Kocaeli Birlikspor
 05/05/2018 Bucaspor 3 - 1 Etimesgut Belediyespor
 05/05/2018 Hatayspor 2 - 0 Afjet Afyonspor
 05/05/2018 Menemen Belediyespor 2 - 0 Eyüpspor
 05/05/2018 Tokatspor 0 - 0 Amed Sportif
 05/05/2018 Sivas Belediyespor 1 - 1 İnegölspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 05/05/2018 Orhangazi Belediyespor 3 - 4 Bayburt Grup Özel İdare
 05/05/2018 Erzin Belediyespor 3 - 0 Halide Edip Adıvar SK
 05/05/2018 Çatalcaspor 2 - 2 Batman Petrolspor
 05/05/2018 Düzcespor 1 - 0 Erbaaspor
 05/05/2018 Yomraspor 0 - 1 Kozan Belediyespor
 05/05/2018 12 Bingölspor 1 - 0 Yeni Altındağ Bld.
 05/05/2018 Çanakkale Dardanel SK 0 - 2 Ofspor
 05/05/2018 Kemerspor 2003 0 - 0 Bergama Belediyespor
 05/05/2018 Bayrampaşa 1 - 0 Manisa BBSK
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI