Bugun...ORDU, ORYANTİRİNG SPORUNU SEVDİ

Ordu’da Oryantiring sporu alanında başarılı çalışmalarıyla tanınan Varış Hakemi Emrah Kuvan, gazetemizin özel konuğu oldu. Kendisiyle bu alanın tarihi, gelişimi ve hedefleri üzerine geniş bir söyleşide bulunduk.

facebook-paylas
Tarih: 13-01-2018 15:24

ORDU, ORYANTİRİNG SPORUNU SEVDİ

 

 

Röportaj: Talip KOCAKOÇ

Aynı zamanda ordu Oryantiring Spor Kulübü’nün Basın iletişim Sorumlu olarak görev yapan Kuvan, bu sporun bölgede gelişimi adına elini taşın altına koymuş,Oryantiringi Ordu’ya sevdirmiş bir isim. Hakem Kuvan’a sorularımızı yönelttik ve Oryantiring sporunu şu şekilde detaylandırmış olduk:

·         Oryantiring sporunu kısaca tanımlar mısınız?

Oryantiring (yönbul, orienteering) harita yardımıyla yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Çoğu ülkede federasyonlar halinde örgütlenmiştir ve belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.

 

·         Türkiye’de ve bölgemizde ne kadar tanınıyor bu spor?

Türkiye’de oryantiring, 1970’lerden beri silahlı kuvvetlere bağlı kurumlar ve diğer kamu kurumları bünyesinde yapılmaktadır. 1999’da İstanbul ve Ankara’da halka açık oryantiring grupları kurulmuş ve faaliyete başlamıştır. Türkiye’de resmi örgütlenme çalışması 2001 yılında başlamış ve 2002 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dağcılık Federasyonu’na bağlı Oryantiring Asbaşkanlığı kurulmuştur. Asbaşkanlık 2004 yılında İzcilik Federasyonu’na bağlanmıştır. 2006 yılında bir Oryantiring Federasyonu kurulması kararı alınmış olup, 28 Mart 2006 tarihinde İzcilik Federasyonu’nundan ayrılan Oryantiring, 19 Haziran 2006 tarihinde kurulan Oryantiring Federasyonu’na bağlanmıştır. 2006 yılının son dönemlerinde özerliğini isteyen Federasyon, 2007 mart ayında birinci genel kurulunu yaparak özerk federasyon olmuştur.Türkiye’deki en önemli oryantiring faaliyeti, uluslararası katılıma sahne olan İstanbul 5 Gün yarışmalarıdır. Bölgemizde ise henüz yeni olmasına rağmen tanınabilirliği yakaladığımızı görüyoruz. Bu da bize güç veriyor.

 

·         Yaş sınırı var mı?

Hem kas hem zihin gücü kullanıldığından yürüyüş yapabilen ve hafif tempo koşabilen herkes yapabilir. Oryantiring yarışmaları yaş kategorilerine göre yapılır, dolayısıyla rakipleriniz yaşıtlarınız olacaktır. Yarışmalar 10 yaş kategorisi ile başlayıp üst yaş için sınır bulunmamaktadır. Çocuk yaşta başlayan ve harita okuma yeteneği olan kişilerin başarı oranı yüksektir.Sınır tanımayan spor olarak bilinen oryantiring yarışları farklı yaşta katılıma uygun olduğu için oldukça güzel bir manzara sunmaktadır. Start koridorunda 10 yaşında bir çocuk ile 70 yaşında birini görürseniz şaşırmayın. Her yaşta aile üyesinin kendine uygun zorlukta yarışın parçası olması ile keyif verici aile aktivitesi haline gelebilir. Örnekleri oldukça fazla olan ailelerin sayısı katlanarak artmaktadır.

 

·         Bu sporun faydaları neler / Harita bilgisi, atiklik vb. / Günlük hayata katkıları?

Oryantiring sporu genç bireylere çok şey verir. Birçok ülkede ilköğretim ve lise seviyesi müfredatlarında yer alır. Bu sporun kavramsal, fiziksel, sosyal ve bireysel birçok faydaları söz konusudur.

*Genel Olarak Faydaları
1- Oryantiring; Ailenin bütün üyeleri ile hafta sonu boyunca zihni rahatlatmak ve eğlenmek için doğaya dönebilecekleri ve aile ilişkilerini geliştirip iyi vakit geçirebileceklerdir aile sporu olarak tanımlanmaktadır.

2- Bireyin kendisini doğaya uyduracağı, doğayı nasıl koruyacağı ve doğa kanunlarına nasıl bağlı olunması gerektiğini öğrendiği Oryantiring, çevresel bir spordur.

3- Oryantiring seçkin bir spordur, çünkü meydan okumalarla doludur. Test edilmiş çözümleri denemek için bacakları ve beyni iyi bir şekilde kullanmalıdır.

4- Oryantiring, fiziki olduğu kadar zihnide çalıştıran son derece sağlıklı ve zekâ gerektiren bir spordur. Sadece fiziksel özellikleri geliştirmekle kalmaz ek olarak baskı ve stres altındayken bağımsız olarak düşünme ve zorlukları çözme yeteneklerini de geliştirir.

5- Oryantiring ucuz beden sporudur. Arazide sadece iyi bir harita ve pusulaya ihtiyaç duyulur. Herhangi bir spor kıyafeti ve spor ayakkabısı giyilebilir. Ancak yetenekler geliştikçe profesyonel Oryantiring malzemeleri ve özellikle Oryantiring ayakkabıları kullanılabilir.

6- Oryantiring sosyal bir spordur. Oryantiringde insanlar yaş, cinsiyet, etnik, kültürel köken ve sosyal statüden bağımsız olarak tanışır, iletişim kurulur ve beraberce hayattan zevk alınabilir.

7- Oryantiring bireye heyecan verici ve rekabetçi insan yaşamını sunan bir hazine avcılığı sporudur.

8- Görevin gerektirdiği yetenek sporu olarak önemli bir askeri spor dalı ve bir rekabet sporu olarak da, Dünya Şampiyonaları olan etkin bir spordur.

9- Oryantiring bir öğrenci sporudur, çünkü örgencilerin mantıklı düşünme ve problemleri bağımsız olarak analiz edip çözme yeteneğini geliştirir.

Özet olarak Oryantiring kadın – erkek, genç – yaşlı, acemi – tecrübeli, zengin yada fakir dünyanın her yanından her türlü insanın katılmak için ilgisini çekeceği bir spor dalıdır.

*Kavramsal Faydaları

1-Coğrafya, matematik, fen bilimleri ve beden eğitimi çalışmaları bu aktivite ile sürekli olarak ve çocuğa hissettirilmeden yapılır.

2- Sürekli olarak sporcunun elindeki bilgileri yorumlamasını gerektirir, özellikle haritadan araziye uyarlayarak yorum yapılır.

3- Gençleri yeryüzü şekillerini algılayıp kategorize etmeye yöneltir ve kara haritalarına aşinalık kazandırır.

4- Temelde yön bulma ile ilgili bir spordur. Harita okuma, pusula ile açı alma ve takip etmeyi sürekli kullanmak gerekir.

*Fiziksel Faydaları

Fiziksel açıdan Oryantiring’in faydalarından bazılarını ise şunlar oluşturur:

1- Aktivitede başarılı olmak için hızlı, çevik ve kuvvetli olmak gerekir. Kişi sürekli bu yönlerde gelişme kaydeder.

2- Oryantiring koşarak yapılır. Kardiovasküler dayanıklılık ve genel kondisyon arazide hızla ilerlemenin olumlu yan etkileridir.

3- Bu sporun temel özelliği, içerdiği mücadelenin hem fiziksel hem de zihinsel olmasıdır. İşin içinde harita okumak olduğunda çocuklar genellikle daha fazla antrenman yapmaya ve daha uzun koşmaya başlarlar.

 

*Sosyal ve Bireysel Faydaları

Bu sporun bütün türlerinin kişilerin bireysel ve sosyal özelliklerini geliştirdiği uzun bir zamandır kabul edilmektedir. Aktivite ister yarışma sporu, ister eğlenceli vakit geçirme veya macera yoğunluğu yüksek bir etap seklinde düzenlensin, kişisel gelişim için çok değerlidir. Oryantiringin bu alandaki faydaları da söyle sıralanabilir:

1- Ailece yapmaya çok uygun bir aktivitedir: Ailenin bütün bireyleri kendilerine uygun zorlukta parkurlara katılabilir. Aile içi iletişim ve paylaşımı destekler.

2- Bu spor, özellikle büyük şehirde büyüyen çocukların doğayla tanışmasına vesile olur.

3- Genç oryantiringçiler sürekli olarak hedef ve isteklerini net bir şekilde düşünmeye, bunlara ulaşmak için sistemli olarak çok çalışmaya, taş üstüne taş koymaya yönlendirilir.

4- Gençler genellikle vücutlarının fiziksel ihtiyaçlarını karşılarlar. Oryantiringe genç yaşta başlayanların çok azı sigara kullanır.

5- Minikler genelde spora birkaç kişilik gruplar halinde başlarlar ve beraber çalışmayı öğrenirler.

6- Oryantiring bireyin kendine güvenini ve inancını besleyip büyütür. Çocuklar kendi kararlarının sorumluluğunu alırlar. Ormanlık bir alanda başarılı bir harita okumanın çocukta bıraktığı duygu “gerçekten” başardığıdır.

7- Sosyal bir spor olan oryantiringde insanlar yaş, cinsiyet, etnik, kültürel köken ve sosyal statüden bağımsız olarak birbirleriyle tanışıp kaynaşırlar. İletişim kurarlar ve beraberce hayattan zevk alırlar.

·         Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

30/05/1989 Ordu doğumluyum ilk ve orta okulu 60.yıl İlköğretim Okulu’nda okudum. Liseyi Özel Ordu Kolejinde okudum. Esnafım, akü imalatı yapıyorum. İşyeri sahibiyim evliyim 1 çocuk babasıyım.

 

·         Oryantiring ile ne zaman ve nasıl tanıştınız?

Oryantiringle tanışmam Ordu’da bir gazeteye verilen ilandan başladı. Sordum araştırdım baktım bu spor fazla duyulmamış ve zamanla gelişir düşüncesiyle bu güzel ailenin bir parçası oldum. bu güzel bir spor deyip atıldım bu spora hakem kursuna başladım eğitimlerimi aldım3 ay gibi bir zamanda eğitimimi tamamladım mülakatı geçtim yazılı sınavı da başarıyla bitirdim ve 18.11.2015’te hakem olarak görevime başladım. İlk hakemlik deneyimim Ordu’da okullar arası yarışta yaşadım ve daha sonrasında kademe kademe yarışlarda görev aldım ve en büyük benim için ilk büyük bir turnuvada yer almam heyecan yarattı. Türkiye oryantiring şampiyonası bilgi okulları 1.kademe yarışması 14-15 /10/2017 samsun da görev alarak bu güzel duyguyu yaşadım ve de bu yarışta bana görev veren federasyonumuza teşekkürü bir borç bilirim. Bu yarışta elimden geldiği kadar doğru kararlar vermeye çalıştım ve de başardım hakemler arasında kardeşlik ağabeylik bir kolej havası vardı, herkese kendimi sevdirdim bu da bana başarıyı getirdi. Bu yarışın akabinde Ordu’da 10 kasım Atatürk yarışmasında görev alarak devam ettim. Sonrasında Ordu’da Oryantiring Ordusu Spor kulübüne basın iletişim başkanı olarak atandım hem de hakemliğe devam ediyorum. Öte yandan yarışlarda Varış hakemi olarak görev alıyorum sonuçları belirliyorum.

 

·         Nerelerde hangi görevlerde bulundunuz?

Yılında Ordu’da okullar arası yarışlarda çıkış hakemi olarak görev aldım. 2017 yılında ise Türkiye Oryantiring Şampiyonası bilgi okulları 1.kademe yarışında çeşitli görevlerde bulundum. 10 Kasım Atatürk yarışlarında ise yine çıkış hakemi olarak görevde bulundum.

 

·         Ordu’yu ne kadar temsil edebiliyoruz?

Ordu Oryantiring sporunda kendini ispatladı ve başarılı çalışmalar yapmaya da devam ediyor. Daha öncesinde kendi bölgemizde Samsun ve Sivas başta olmak üzere birçok yerde Federasyonun yarışmalarına katıldık. Önemli başarıları Ordu iline kazandırdık. Ordu ilimiz spor anlamında özellikle futbola odaklanmış bir yapıya sahip. Bunun  ötesinde Oryantiring de artık bu kentin demirbaşları arasına giriyor. Ordu, oryantiring Federasyonunun hemen hemen her yarışmasında kendine yer bulan bir isim oldu.
Kaynak: Ordu Oryantiring Spor Kulübü

Editör: Talip Kocakoç

Bu haber 3153 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 17 10 2 5 22 8 35 +14
2 Galatasaray 18 9 4 5 36 21 32 +15
3 Yeni Malatyaspor 18 9 4 5 29 18 32 +11
4 Trabzonspor 17 8 4 5 32 22 29 +10
5 Kasımpaşa 17 9 6 2 37 28 29 +9
6 Beşiktaş 18 8 5 5 31 24 29 +7
7 Atiker Konyaspor 18 7 4 7 25 21 28 +4
8 Antalyaspor 18 8 6 4 19 21 28 -2
9 Sivasspor 17 6 5 6 24 23 24 +1
10 Göztepe 18 7 10 1 20 22 22 -2
11 Bursaspor 17 4 4 9 17 17 21 0
12 Kayserispor 18 5 8 5 15 25 20 -10
13 MKE Ankaragücü 18 6 10 2 17 32 20 -15
14 Alanyaspor 17 5 9 3 13 22 18 -9
15 Akhisarspor 18 4 9 5 20 29 17 -9
16 BB Erzurumspor 18 3 8 7 17 24 16 -7
17 Fenerbahçe 17 3 7 7 16 24 16 -8
18 Çaykur Rizespor 17 1 7 9 19 28 12 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Gençlerbirliği 8 7 0 1 19 2 22
2 Denizlispor 9 6 1 2 18 6 20
3 Ümraniyespor 9 6 2 1 13 7 19
4 Osmanlıspor FK 10 5 4 1 12 10 16
5 Eskişehirspor 9 4 1 4 10 8 16
6 Altınordu 9 4 2 3 14 7 15
7 Adana Demirspor 10 4 3 3 15 9 15
8 Hatayspor 9 4 2 3 11 5 15
9 Gazişehir Gaziantep FK 10 4 4 2 14 9 14
10 İstanbulspor 8 4 2 2 15 14 14
11 Adanaspor 8 3 2 3 11 7 12
12 Balıkesirspor Baltok 8 3 3 2 7 8 11
13 Giresunspor 8 3 4 1 10 11 10
14 Boluspor 8 2 3 3 9 9 9
15 Afjet Afyonspor 9 2 4 3 12 15 9
16 Elazığspor 8 2 4 2 11 14 8
17 Altay 8 2 5 1 8 10 7
18 Kardemir Karabükspor 9 0 7 2 5 19 2
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 8 7 0 1 21 3 22
2 Tuzlaspor 9 7 1 1 20 3 22
3 Menemen Belediyespor 10 6 1 3 23 13 21
4 Fatih Karagümrük 9 6 1 2 20 8 20
5 Şanlıurfaspor 8 5 0 3 11 5 18
6 Sivas Belediyespor 9 5 2 2 16 11 17
7 Kırklarelispor 9 4 1 4 14 7 16
8 Pendikspor 8 4 1 3 15 11 15
9 Tarsus İdman Yurdu 8 4 2 2 16 14 14
10 Etimesgut Belediyespor 8 3 1 4 10 8 13
11 Darıca Gençlerbirliği 9 3 3 3 8 6 12
12 Zonguldak Kömürspor 8 3 3 2 8 9 11
13 Bak Spor 9 2 3 4 9 14 10
14 Kahramanmaraşspor 9 3 5 1 6 11 10
15 Konya Anadolu Selçukspor 8 1 2 5 12 15 8
16 Bandırmaspor 8 2 4 2 7 10 8
17 Fethiyespor 10 1 4 5 7 14 8
18 Tokatspor 9 1 6 2 4 13 5
Takım O G M B A Y P AV
1 Şile Yıldızspor 8 6 2 0 21 6 18
2 Nevşehir Belediyespor 8 5 0 3 21 9 18
3 Nazilli Belediyespor 8 5 0 3 17 7 18
4 Hekimoğlu Trabzon 8 5 1 2 11 6 17
5 Karaköprü Belediyespor 8 5 2 1 15 8 16
6 Tire 1922 8 4 0 4 13 6 16
7 Silivrispor 9 5 3 1 11 5 16
8 Ergene Velimeşe 8 4 1 3 13 6 15
9 Kozan Belediyespor 8 3 1 4 10 7 13
10 Yomraspor 8 3 1 4 9 7 13
11 Batman Petrolspor 8 3 2 3 10 10 12
12 Artvin Hopaspor 8 2 1 5 7 3 11
13 Gebzespor 8 2 2 4 8 5 10
14 Büyükçekmece Tepecikspor 8 3 4 1 9 11 10
15 Erzin Belediyespor 8 2 3 3 12 10 9
16 Erbaaspor 8 0 4 4 4 8 4
17 Körfez Spor Kulübü 8 0 6 2 5 18 2
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/01/2019 Alanyaspor vs Sivasspor
 20/01/2019 Trabzonspor vs Medipol Başakşehir
 21/01/2019 Bursaspor vs Fenerbahçe
 21/01/2019 Kasımpaşa vs Çaykur Rizespor
 25/01/2019 Beşiktaş vs BB Erzurumspor
 26/01/2019 Kayserispor vs Bursaspor
 26/01/2019 Göztepe vs Galatasaray
 27/01/2019 Çaykur Rizespor vs Akhisarspor
 27/01/2019 Atiker Konyaspor vs Antalyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/01/2019 Hatayspor vs Gençlerbirliği
 20/01/2019 Ümraniyespor vs Altay
 20/01/2019 Eskişehirspor vs Giresunspor
 20/01/2019 Altınordu vs Balıkesirspor Baltok
 21/01/2019 Elazığspor vs Adanaspor
 25/01/2019 Gençlerbirliği vs Altınordu
 26/01/2019 Denizlispor vs Adana Demirspor
 26/01/2019 İstanbulspor vs Gazişehir Gaziantep FK
 27/01/2019 Boluspor vs Elazığspor
 20/01/2019 Hatayspor - Gençlerbirliği Hatayspor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Hatayspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/01/2019 Kahramanmaraşspor vs Bandırmaspor
 20/01/2019 Sivas Belediyespor vs Pendikspor
 20/01/2019 Kırklarelispor vs Etimesgut Belediyespor
 20/01/2019 Tokatspor vs Darıca Gençlerbirliği
 20/01/2019 Tuzlaspor vs Konya Anadolu Selçukspor
 20/01/2019 Zonguldak Kömürspor vs Manisa BBSK
 26/01/2019 Pendikspor vs Zonguldak Kömürspor
 27/01/2019 Şanlıurfaspor vs Kahramanmaraşspor
 27/01/2019 Bandırmaspor vs Sivas Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/01/2019 Artvin Hopaspor vs Körfez Spor Kulübü
 20/01/2019 Karaköprü Belediyespor vs Batman Petrolspor
 20/01/2019 Ergene Velimeşe vs Erbaaspor
 20/01/2019 Gebzespor vs Şile Yıldızspor
 20/01/2019 Kozan Belediyespor vs Erzin Belediyespor
 20/01/2019 Nevşehir Belediyespor vs Yomraspor
 20/01/2019 Tire 1922 vs Büyükçekmece Tepecikspor
 26/01/2019 Yomraspor vs Karaköprü Belediyespor
 20/01/2019 Tire 1922 - Büyükçekmece Tepecikspor Tire 1922 ligde evindeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Tire 1922 yenilmez
 20/01/2019 Artvin Hopaspor - Körfez Spor Kulübü Körfez Spor Kulübü ligdeki son 16 maçında hiç kazanamadı  Artvin Hopaspor yenilmez
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
HABER ARA
YUKARI YUKARI