Bugun...HAKKIYLA YAŞANMIŞ İSİM BIRAKABİLMEK...

Tarih: 01-09-2017 17:04:06 + -


Eğitim ve sosyal projeler sebebiyle uzun süredir memleketinden uzakta yaşayan şair yazar Nurşen Karayanız, bir yılı aşkın süredir Ordu’da dikkat çeken isimlerden. Kente geldiği günden bu yana geçen bir yıllık süreçte önemli ve ses getiren projelerde adından söz ettiren Karayanız dolu dolu geçen süreci, “Dünyaya tek mirasımdır hakkıyla yaşanmış bir isim bırakabilmek.” ifadeleriyle betimledi.


HAKKIYLA YAŞANMIŞ İSİM BIRAKABİLMEK...

 

·         Dedikodular Engel Değil, Yoluma Devam Ettim

·         Avaz Avaz Bağırmak Yerine Yavaş yavaş Beyinlere İşledim

 

Eğitim ve sosyal projeler sebebiyle uzun süredir memleketinden uzakta yaşayan şair yazar Nurşen Karayanız, bir yılı aşkın süredir Ordu’da dikkat çeken isimlerden. Kente geldiği günden bu yana geçen bir yıllık süreçte önemli ve ses getiren projelerde adından söz ettiren Karayanız dolu dolu geçen süreci, “Dünyaya tek mirasımdır hakkıyla yaşanmış bir isim bırakabilmek.” ifadeleriyle betimledi.

 

OrduSosyal web sitemize demeç veren genç yazarın bir yıllık hikayesi şu şekilde:

 

·         Gurbetteki bir yazarın Ordu’ya bakışı nasıldı?

Açıkçası Ordu’ya gelmeden önce Ordu ile ilgili hayallerim çok büyüktü. Diyordum ki kendi kendime; “Bana en çok memleketim sahip çıkar, beni Ordu bağrına basar. Başım ağrısa ana ocağım yakındı en önce.”

Tabi bu böyle olmadı, bu güzel düşüncelerimin çoğu ters tepti. Yeni bir şehir yeni başlangıç yeni iş yeni insanlar büyük sorumluluklar getirdi. Ordu’ya geldiğim ilk haftalarda kendimi her alanda yalnız hissettiğim için her şeyi bırakıp geldiğim şehre geri dönmeyi çok istedim.

Etrafımda birkaç isim beni bu yoldan vazgeçmemi söyleyerek motive ettiler.

 

·         Peki ne oldu, bu şehirde seni tutan ne oldu?

İlk başta sabrım tuttu beni. Aileme ve yakın çevremdeki insanlara bir övünç borcum vardı. Bir şeyler yapmak, kendimi işimle ön plana çıkarmak durumundaydım. Tabi bu benden beklenendi. Acemi idim, her kafadan çıkan sese kulak verdim. Ama herkesin dediği yoldan gitmedim. Sıfırdan başladığım Ordu’da tutunabilecek yeni şeyler ürettim.

 

·         Yeni şeylerden kasıt? Program, sosyal projelerle adınızı duyduk…

Evet Ordu’ya geliş sebebim TV52’de program sunuculuğu- yapımcılığı üzerineydi. Bunu başardım ve kendimi ispatladığımı düşünüyorum. Zira, böyle olmasaydı Bizim Kız ismi oluşmazdı. Bunun yanı sıra imza günlerine de devam ederek okuyucularımla buluşma fırsatı buldum. Farklı dallarda ödüllere layık görüldüm.

 

·         Ödüllerinizden bahseder misiniz?

Bunlar genellikle kitaplarım üzerinden elde ettiğim başarı ve ödüller. Ben ilk ödülümü 8 yaşında iki kıtalık şiirle aldım. Katılımcı olarak verilen plaketleri bile ben şahsım adına ödül sayıyorum. Bazı mecralarda dedikodularımın da yayıldığına şahit oldum.

Sözüm ona İstanbul’da herhangi bir müzeden çekilmiş bir kare ile ödül aldığım havası yaratmışım. Bunu aylar sonra öğrendim. Kızdım ama yolumdan asla vazgeçmedim. Çünkü ben yaptığım işleri avaz avaz bağırmak yerine yavaş yavaş insanların beynine işlemeyi yeğlerim.

 

·         Film Projeniz vardı bilinen…

Evet böyle bir proje geçtiğimiz dönemlerde geldi bana. Sanatçı dostum Ahmet Dursun vasıtasıyla filmin senaristiyle tanıştım. Ordu Ünye’de bir sinema filmi çekeceklerini ve bu filmde  Köy Ağasının Kızı rolünü oynayacaktım. Hiçbir deneyimim yoktu. Kendi çapımda yaptığım kısa skeçler hariç. Bazı insanlar bu projeyi paylaştığımda bile ileri geri konuşmayı kendilerine farz bildiler. “Senin kaşen yok ki filmde oynayabilesin” ifadeleriyle gündem yaratmaya çalıştılar. Evet belki bir kaşem yoktu fakat 7 yıldır kendim yazıp oynadığım bir tiyatro deneyimim vardı. İspat isteyenler için beni çocukluktan beri tanıyanlar bunu çok iyi bilir. Velhasıl kelam projeye başlanıldı. Oyuncuların kaldığı otelde yangın çıkınca proje yarım kaldı, film çekimleri devam etmedi. Ben de “vardır bunda  bir hayır” diyerek başka projelerin peşine düştüm.

 

·         Ulusal kanal deneyiminiz oldu mu?

Henüz olmadı ama olmasını çok istiyorum. Yakın tarihte planladığım görüşmelerim var. Fakat tarihini şuan için gizli tutmak istiyorum. Zaman zaman bölgesel kanallara katıldığım oldu, bunlar benim için güzel bir referans. Buradaki tecrübeleri pekiştirerek ulusalda da güzel projeler atabilme konusunda kendime güveniyorum.

 

·         Kültürel faaliyetler…

Bu çalışmaların yanı sıra kısa klipler çektim. Ordu’nun bir çok bölgesinde fotoğraf çekimleri yaptım. Trabzon, Ünye ve İstanbul’da kitap Fuarlarına katılarak yine buralarda başarımı pekiştirdim.   Asıl büyük olay olacak dediğim bir proje ile karşınızda olacağım yakın zamanda. Yamaç paraşütü ile yapmayı planladığım bu etkinlik Ordu ve ulusalda, belki küreselde ciddi ses getirecek diye düşünüyorum.

 

·         Programlar…

Ordu’da ilk heyecanım olan “Nurşen Karayanız ile Nerede Buluşuyoruz?” programına Ahmet Yenilmez gibi değerli bir sanatçı ile başladım. Ardından Yeşilçam’ın romantik jönü Ediz Hun ve yine Yeşilçam’ın parlayan yıldızı Perihan Savaş, Ekmek Teknesi’nin Heredot’u Hasan Kaçan, Sevdik Sevdalandık’ın 90’lardaki ritmi Reyhan Karaca ile unutulmaz sohbetler gerçekleştirdim. Hepsinden de yeni bir şeyler öğrendim. Özgüvenimin daha çok arttığına şahit oldum zaman zaman. Bazen de canlı yayın saati yaklaştığında kalbimin yerinden oynadığını hissettiğim anlar oldu.

 

·         Takipçilerinizin yaklaşımı, tavrı…

Öncelikle hepsini çok seviyorum. Yurt içi veya yurt dışı gerek mesajla gerek sosyal medya yorumlarıyla beni yalnız bırakmadılar. Program akşamları benimle beraber heyecanlandılar. Yeri geldi eksiklerimi söylediler; içlerinden bir tanesi var ki benim Doğrucu Davut’umdur (Nermin Yüce Küçüker). Ayrıca çalıştığım Tv’de kameraman arkadaşlarım, montajımı yapan ablam, ekrana ulaştıran reji ekibi ve bu imkanı bana veren İsa Akçay Bey’e çok teşekkür ediyorum. En başından beri Tv52 ailesinin bir ferdi olarak gördükleri için.

 

·         Yeni Projeler, Hedefler…

Aslında kafamda birçok şey var planlanan. Yeni kitabım Puslu Yayıncılık’tan çıkacak ve Türkiye’nin her köşesine dağıtımı yapılacak. Bunun haricinde bugüne dek şiir klipleri çektim. Artık Nurşen Karayanız’ın farklı bir dalda karşınıza çıkma vaktinin geldiğini düşünüyorum. Yakın bir tarihte türkü klibiyle karşınızda olacağım. Şuan stüdyo aşamasındayız. Duygusal şiirlerimin tam tersi bir görsellikle sahnelerin tozunu atmayı düşünüyorum.

Yine katılmış olduğum bir hikaye yarışması var Türkiye genelinde düzenlenen.

“Evlat, sırat köprüsünden geçebilecek bir imana sahip olabilmen için, dünya üzerinde  bulunduğun bütün köprüleri yıkarlar. Dünya menfaatlerine ulaşmak için kendilerine sağlam  köprüler kuranlar, sırat köprüsünün esnekliğine ve keskinliğine dayanabilirler mi sandın?” sözü üzerine kurguladığım bir  yaşam hikayesi ile katıldım bu yarışmaya. Derece yapacağıma yürekten inanıyorum. Çünkü iki ay kadar bir süreyi bu çalışmaya ayırdım.

 

Nurşen Karayanız_Ediz Hun·         Önümüzdeki 1 Yılı nasıl görüyorsun?

Yeni kitap çıkarmış,yeni bir tv programı projesi ile ekranda olabilirim. Öte yandan Allah nasip ederse belki de bir üniversitede akademisyen olarak hayatıma devam edebilirim. İnsanın hayatına pek çok fırsat çıkıyor. Bana doğru gelen geriye baktığım zaman “iyi ki yapmışım” dediğim bütün güzelliklerin içinde olmak için gayret edeceğim. Çünkü dünyaya tek mirasımdır hakkıyla yaşanmış bir isim bırakabilmek. 

ORDUSOSYAL / Röportaj
Editör: Tuğçe KARAMAN

Bu haber 3474 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER MAGAZİN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Talip Kocakoç Kadrajından
  Talip Kocakoç Kadrajından
 • Ordu Kuzeydoğu Fotoğrafçıları
  Ordu Kuzeydoğu Fotoğrafçıları
 • Ordu Fotoğrafları
  Ordu Fotoğrafları
 1. Talip Kocakoç Kadrajından
 2. Ordu Kuzeydoğu Fotoğrafçıları
 3. Ordu Fotoğrafları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Fındık Veresiye / Karadeniz Komedisi
  Fındık Veresiye / Karadeniz Komedisi
 • Sezen Aksu / Vazgeçtim
  Sezen Aksu / Vazgeçtim
 • Nazlı İlişik - ÇÖL - Video Klip
  Nazlı İlişik - ÇÖL - Video Klip
 • Hatice Kurtoğlu_Bari Sen Tut Elimi_Video Klip
  Hatice Kurtoğlu_Bari Sen Tut Elimi_Video Klip
 • Ali Kızıltuğ - Benim O Köyümde Alacağım Var
  Ali Kızıltuğ - Benim O Köyümde Alacağım Var
 • Ben Mustafa Kemalim / Mervegül Kocakoc
  Ben Mustafa Kemalim / Mervegül Kocakoc
 1. Fındık Veresiye / Karadeniz Komedisi
 2. Sezen Aksu / Vazgeçtim
 3. Nazlı İlişik - ÇÖL - Video Klip
 4. Hatice Kurtoğlu_Bari Sen Tut Elimi_Video Klip
 5. Ali Kızıltuğ - Benim O Köyümde Alacağım Var
 6. Ben Mustafa Kemalim / Mervegül Kocakoc
VİDEO GALERİ
YUKARI